Ethereum Kurucusu Bitcoin’i Anlamıyor Mu?

İlayda Peker

Keiser Report adlı programın ev sahibi Max Keiser paylaştığı bir Twitter gönderisi ile Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’i, Bitcoin’in değerini anlamadığı gerekçesi ile eleştirdi. Keiser’a göre bu durum Ethereum piyasaya sürüldüğü günden bugüne bu durum devam ediyor. Ayrıca Keiser özellikle 2017 yılında ICO patlaması sırasında Ethereum’un Bitcoin’in saygınlığını zedelemeye çalıştığını ifade ediyor.

İlk Bitcoin Destekçilerinden

Keiser’ın bu açıklamaları aslında hiç de şaşırtıcı olmayan bir şekilde Ethereum destekçileri ve Bitcoin destekçileri arasında bir tartışmaya yol açtı. Öncelikle Buterin, ünlü ismin neden böyle düşündüğünü ve Keiser’i bu duruma iten şeyin ne olduğunu sordu.

Geçmişe bakıldığında 26 yaşındaki bilgisayar programcısının, 2011 yılında en eski kripto yayınlarından biri olan Bitcoin Dergisi’nin ilk kurucu ortağı olduğunu görüyoruz. Ayrıca yapılan açıklamalara göre Buterin yalnızca kripto paraların eşler arası ödemelerin ötesinde daha fazla kullanım durumu olması için Ethereum’u tasarladı. Buterin konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Sonunda tam zamanlı katılım sağlayabilmek için üniversiteden ayrıldım. Ve bundan kısa bir süre sonra, Blockchain’lerle yapabileceğiniz çok daha ilginç şeylerin olduğunu ve tek bir eşler arası para biriminden daha fazla şey yapabileceğimizin farkına vardım.” ifadelerini kullanıyor.

Buterin’in BTC Eleştirisi

Ortaya çıkan son haberlere göre Buterin, Bitcoin’in stock-to-flow modelini anlamsız bulduğunu açıkladı. Bilindiği gibi analist PlanB tarafından hazırlanan stock-to-flow modeli, Bitcoin’in bir noktada 100.000 dolar olacağını ortaya koyuyor.

Öte yandan Buterin, Bitcoin ekosistemini ve özellikle Binance CEO’su Changpeng Zhao’yu 2020’de sadece yeterli olmayan para reformuna odaklandığı için de eleştirmişti. Ancak tüm bunların yanında Buterin, Bitcoin ve Ethereum ağları arasında kolayca para taşımak için merkezi olmayan bir borsa (DEX) oluşturmayı da önerdi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Geçen Yıl Delist Etmişti, Şimdi En Çok BSV’yi Binance Üretiyor

Sonraki Haber

Binance, İngiltere’ye Genişleme Planlarını Duyurdu!

İlgili Haberler