Ethereum İşlem Ücretleri Hala Çok Yüksek

Ethereum İşlem Ücretleri Hala Çok Yüksek

2017 boğa koşusu sırasında Bitcoin ve Ethereum son derece yüksek işlem ücretleri ile gündeme gelmişti. O dönemde yaşanan yoğun talep sebebiyle Bitcoin işlem ücretleri 50 dolara kadar ulaşırken, CryptoKitties’in etkisiyle Ethereum işlem ücretlerinin de oldukça yüksek seviyelere çıktığına şahit olduk.

Her iki ağ da o zamandan beri teknik gelişmeler kaydetmiş olsa da son dönemlerde yaşanan olayların etkisiyle iki Blockchain’de de yine yükselen işlem ücretlerine rastlıyoruz.

Ethereum İşlem Ücretleri

Mayıs ayı başında analistler Ethereum işlem ücretlerinin artmaya başladığını fark ettiklerini ifade ediyor. Piyasanın önemli analistleri, 15 Mayıs’a kadar ETH işlem ücretlerinin %300 ve 2020 yaşından bahsi geçen tarihe kadar da %1.000’in üzerinde arttığını dile getirdi. O dönemde yapılan açıklamalara göre ETH işlem ücretleri yani gas fee’ler 41 Gwei’ye kadar ulaştı. Günümüzde ise ücretlerin 25-30 Gwei bandında seyrettiği ifade ediliyor.

Öte yandan Three Arrows Capital’in CIO’su Su Zhu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Birkaç gündür Ethereum için ödediğim işlem ücretleri, normal hayatta ödediğim gaz ücretlerinden bile fazla.” ifadelerini kullandı.

Bunun yanında BTC’de olduğu gibi, kripto para birimini gönderme talebinde bir artış olduğunda Ethereum‘da da yüksek işlem ücretleri ortaya çıkıyor. Ücretlerdeki artış ise ölçeklenebilirlik ile ilgili tartışmalara yol açıyor.

Yüksek Ücretlerinin Sebepleri

Yüksek işlem ücretlerinde bu eğilimin arkasında birçok neden vardır, ancak üç temel nedenden kaynaklanmaktadır:

İşlem ücretlerinin artmasını tetikleyen birçok neden olduğu ancak temelde bu durumun 3 nedeninin olabileceği ifade ediliyor:

  • Son dönemdeki volatilite nedeniyle borsalar arasında para gönderme talebi daha fazla
  • Ethereum tabanlı ponzi şemalarının/dolandırıcılıklarının popülaritesinde bir patlama oldu. Bunlardan biri “ETH” olarak adlandırılıyor ve yalnızca son birkaç gün içinde on binlerce dolar harcandı
  • Stablecoin’ler Ethereum’da kitlesel kabul görmeye devam ediyor, bu işlem ücretlerine yansıyor olabilir.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.