Ethereum İşlem Ücretleri Can Yakmaya Başlıyor

İlayda Peker

Ethereum (ETH) için son zamanların oldukça karmaşık geçtiğini ifade edebiliriz. Temel göstergeler olumlu bir tablo çizerken teknik göstergelerin düşüş sinyali verdiği ifade ediliyor. Bunun yanında Ethereum işlem ücretlerinin artması da bu karışıklığa katkı bulunuyor.

Yüksek İşlem Ücretleri

Son zamanlarda Ethereum benimsenmesinde görülen büyük artış ve Ethereum işlemlerinin artması iki yıl içindeki en yüksek günlük aktif adres sayısına ulaşılmasını da sağladı. Benzer şekilde onaylanan Ethereum işlemlerinin günlük sayısı da yakın zamanda bir milyonu geçti.

Bunun sonucunda da Ethereum işlem ücretleri hızla arttı. Tradeblock tarafından paylaşılan verilere göre, ağda işlem yapma maliyeti çok yüksek seviyelere çıktı.

Ethereum destekçileri ise şu anda geliştiricilerin nasıl tepki vermesi gerektiği konusunda farklı görüşlere sahipler. Bazıları yüksek ücretlerin iyi bir şey olduğunu düşünüyor. Çünkü bu durum Ethereum’a olan talebin büyük olduğunu ve temellerin güçlendiğini ortaya koyuyor. Bazı isimler ise yüksek ücretlerin en kısa zamanda çözülmesi gereken çok önemli bir konu olduğunu düşünüyor.

Öte yandan ETH işlem ücretleri, rekor seviyelerden sonra bir nebze düşüş göstermiş olsa da hala diğer kripto paralara göre daha yüksek. Kraken’in vadeli işlemler bölümünde İş Geliştirme Müdürü olan Kevin Beardsley kısa bir süre önce yaptığı açıklamalarda, 15 dolarlık ETH işlemi için 14 dolarlık ücret ödediğini dile getirdi.

Çözüm Ne?

Kısa vadede Ethereum’un yüksek işlem ücretleri ve yavaş işlemler mücadele edebilmesinin en kolay yolu katman 2 çözümleri gibi görünüyor. Bitcoin‘in Lightning Network’e sahip olduğu gibi, Ethereum‘un da mainchain üzerine inşa edilmiş kendi ağları var. Örneğin; Spartan Grubu’nun ortağı Kelvin Koh, Skale Network’ü yakın zamanda Ethereum için uygun bir katman 2 çözümü olarak tanımlıyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’de Hem Kurumsal Hem Bireysel Talep Artıyor

Sonraki Haber

Kafalar Karışık: BTC Yeni Rekor Mu Kıracak, Dibi Mi Görecek?

İlgili Haberler