Ethereum Geliştiricisi ABD’de Tutuklandı!

Metin Alaca

Amerika Birleşik Devletleri dün geç saatlerde kripto para topluluğunu adeta birbirine katan bir eyleme imza attı.

Ethereum Geliştiricisi Gözaltında!

Ethereum‘un (ETH) tanınan geliştiricilerinden olan Virgil Griffith, Kuzey Kore içerisinde verdiği blockchain ve kripto para temalı konferanslar sebebiyle, yaptırımları delmek ve buna yardım etmekle suçlandı. ABD’li yetkililer tarafından Los Angeles’a iniş yaptığı sırada direkt tutuklanan Griffith’in yaptırımları delmeye yardımcı olmak, Kuzey Kore’ye yardım etmek gibi ibarelerle suçlandığı belirtiliyor.

Ulusal Güvenlik Birimi sorumlularından John Demers konu hakkında yaptığı açıklamada Griffith’i uyardıklarını vurguladı ve ekledi:

”Griffith yakın zamanda kendisine yapılan Kuzey Kore’ye gitme uyarılarına rağmen ABD’nin en büyük düşmanlarından birisine, Kuzey Kore’ye gitti ve seyircilere blockchain’i kullanarak yaptırımlardan nasıl kurtulabileceklerini öğretti.”

Kuzey Kore Nisan ayında yaptığı açıklamada kripto paralara ve blockchain teknolojisine yönelik bir konferans vereceğini duyurmuştu. Griffith o tarihlerde konferansa katılmak için yetkililerden izin istese de bunun reddedildiği öğrenildi. Ünlü geliştirici ret kararına rağmen izin olmadan Çin aracılığıyla Kuzey Kore’ye geçiş yaptı ve yine de konferansa katıldı.

Şikayeti yapan FBI Ajanı Brandon M. Cavanaugh, Griffith’in sadece konferans vermediğini, aynı zamanda Kuzey Kore ve Güney Kore arasında çalışacak bir kripto para borsasını kurma konusunda da yardımcı olduğunu ifade etti.

Ethereum geliştiricisinin bu ithamlar karşısında 20 yıla kadar hapis cezası alacağı tahmin ediliyor.

Ethereum Vakfı, Griffith’in FBI tarafından yakalanması ile ilgili olarak sessizliğini geçtiğimiz saatlerde bozarak seyahati “kişisel bir mesele” olarak nitelendirdi. Vakıf, söz konusu seyahatin Ethereum vakfı tarafından desteklenmediğini ve onaylanmadığını belirtti. Ayrıca vakıf yaşanan gelişmeleri yakından izlediklerini de belirtti.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

“Facebook, Libra’nın Kontrolünü Üçüncü Taraflara Bırakmalı”

Sonraki Haber

Almanya Kripto Para Cenneti Olmaya Mı Hazırlanıyor?

İlgili Haberler