Ethereum (ETH)’un Rakibi Olan Altcoin Güç Kazanıyor!

Fatih Uçar

Kripto para piyasalarında benzer işler yapan projeler her alanda gücünü artırmak için mücadele ediyor. Dogecoin’in rakibi Shiba veya Ethereum’un rakibi Solana, her biri diğerine göre farklı özelliklerinin daha cazip olduğuna inanıyor. Ethereum hali hazırda akıllı sözleşmeler konusunda piyasaya hakim fakat Solana (SOL) büyümeye devam ediyor.

Solana (SOL)

Solana, kripto kışı devam ederken rakibi Ethereum’un hemen arkasında daha fazla büyümeye devam ediyor. Solana, işlem ücretlerindeki caziplik sebebiyle NFT ve DeFi alanında Ethereum’un payından kendine almaya başlamıştı. Bununla birlikte, Ethereum, Solana‘nın önünde liderliğini korumayı başardı. Ancak işler değişiyor olabilir. Son veriler Solana için umut verici görünüyor.

Ethereum’un sürekli olarak hakim olduğu önemli bir alan, ağ üzerinde gerçekleştirilen işlemlerin hacmi olmuştur. Diğer DeFi ve NFT blockchainleri ikinci sıra için savaşmak zorunda kaldı ancak Solana, kripto para kışı şiddetlenirken mücadelede ön plana çıktı. Solana ağındaki işlemlerin sayısı bugünlerde Ethereum’u ardında bırakıyor. Yani Solana (SOL) en çok işlem yapılan akıllı sözleşme platformu olmaya başladı.

Ethereum, Solana Mücadelesi

Bu, Ethereum ağındaki işlem ücretleri iki yılın en düşük seviyelerine düştüğü halde oluyor. Birkaç dolara Ethereum işlemleri yapılabilirken Solana ağındaki bu hareketlilik dikkate değer görünüyor. Solana’daki işlemlerin maliyeti, Ethereum’a kıyasla inanılmaz derecede düşük kalıyor ve bu da onu kullanıcılar için cazip hale getiriyor. Solana ağındaki işlemler neredeyse sıfır maliyetle yapılır.

Solana ağındaki işlemler geçtiğimiz hafta yaklaşık 630.000’e ulaştı. Ethereum ise 500.000’in altında kaldı. Solana işlemleri son 7 günlük dönemde Ethereum ağındaki işlemlerin %30 üzerinde gerçekleşti. NFT alanı büyümeye devam ederken, Solana daha büyük bir pazar payı elde ediyor. Bu, DeGods ve Okay Bears koleksiyonları gibi bir dizi başarılı SOL lansmanı sayesinde popülerlik kazanan NFT pazarı Magic Eden ile mümkün hale geldi.

Öte yandan son 7 gün içinde SOL değerinin %11’ini kaybederken, ETH aynı zaman diliminde %7,40 değer kaybetti. Ayrıca Ethereum ağındaki NFT’lerin toplam değeri ve DeFi alanındaki TVL büyüklüğü daha fazla. Solana için henüz gidilecek daha fazla yol var.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Singapur Kripto Paralarla İlgili Harekete Geçecek!

Sonraki Haber

FTX CEO’su Kripto Paralar İçin Umutlu!

İlgili Haberler