Ethereum (ETH) Kurucunun Yeni Cüzdan Güvenlik Önerisi

Ethereum (ETH) Kurucunun Yeni Cüzdan Güvenlik Önerisi

Ethereum’un (ETH) kurucu ortaklarından olan Vitalik Buterin, kripto para cüzdanlarının güvenlik sorununa değindi ve önemli bir öneride bulundu. Bugüne kadar cüzdan güvenliği istismarları milyonlarca dolarlık kayıplara yol açtı ve birçok isim bu sebeple benimsenmenin engellediğini düşünüyor.

Buterin’in Önerisi

Buterin’in önerdiği ve yeni bir alternatif olarak adlandırılan sosyal güvenlik cüzdanları, diğer birçok cüzdan servis sağlayıcısından daha iyi güvenlik ve kullanılabilirlik sağlayan bir tür akıllı sözleşme cüzdanı olarak karşımıza çıkıyor.

Buterin Sosyal güvenlik cüzdanlarının, güvenliği artırmaya yardımcı olmak amacıyla birden fazla koruyucu içerdiğini açıkladı. Rus-Kanadalı programcı, özellikle bu cüzdanların geniş çapta benimsenmesinin, kullanıcıların fonlarının hack’lenmesini ve hırsızlıkları önlemeye yardımcı olacağına inanıyor.

Bunun aynı sıra yapılan açıklamalara göre bu yeni cüzdanlarda tıpkı diğer cüzdan seçeneklerinde olduğu gibi sadece cüzdan sahibi cüzdan anahtarını bilecek ama seçtiği farklı kişilerde de cüzdan anahtarı ile ilgili ipuçları bulunabilecek. Böylece hem hack girişimlerinin hem de cüzdan anahtarının unutulması gibi sorunların önüne geçilmiş olacak.

Benimsenmeyi Engelliyor

Buterin’in açıklamalarına göre, cüzdan güvenlik sorunlarının öneminin küçümsenmemesi gerekiyor. Ayrıca Buterin cüzdan güvenliğinin benimsenmenin önündeki en büyük engellerden biri olduğunu da düşünüyor.

Borsalar ve Soğuk Cüzdanlar

Borsalar herhangi bir hack girişimine karşı artık fonların çoğunluğunu soğuk cüzdanlarda tutuyor. Böylece offline olarak saklanan fonların daha güvenli olduğu düşünülüyor.

Ancak Buteirn’in önerdiği sosyal güvenlik cüzdanları hem hack’lenme hem de tek bir kişinin anahtar hakkında bilgi sahibi olması durumlarını ortadan kaldırabilir ve bu da daha güvenli bir ortam oluşmasını sağlayabilir.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.