Ethereum (ETH) Bir Konuda Daha Bitcoin’i (BTC) Geçmeye Hazırlanıyor

İlayda Peker

2020 yılının üçüncü çeyreğinde yaşanan merkezsiz finans (DeFi) patlaması, Ethereum (ETH) ağının Bitcoin’in (BTC) günlük işlem hacminin iki katından fazlasını işlemesine neden oldu. Kripto piyasası veri toplayıcısı Messari’ye göre, Ethereum işlem hacmi için 30 günlük hareketli günlük ortalama şu anda 7 milyar dolar ve Bitcoin’de aynı rakam 3 milyar dolardan az.

Mevcut eğilim devam ederse Messari, Ethereum’un bir takvim yılı içinde transferlerle 1 trilyon doları karşılayan ilk halka açık blok zinciri olacağını tahmin ediyor.

Ethereum İşlem Hacmi

Ethereum’un Bitcoin’e göre önceki en güçlü takvim yılı 2018’di. Ethereum 2018 yılında yaklaşık olarak yarım milyon dolarlık işlem hacmine sahipti ve bu rakam Bitcoin 849 milyon dolarlık işlem hacminin %59’una tekabul ediyordu.

Bunların yanı sıra yapılan açıklamalara göre Bitcoin, 800 milyon doları işleyeceği tahmin edilen 2018’den sonraki en güçlü ikinci yılına hazırlanıyor.

Ancak bu, iki blok zinciri arasında basit bir karşılaştırma değil. DeFi piyasasının büyük ölçüde Ethereum destekli akıllı sözleşmelerin üzerinde gerçekleşmesiyle, Ethereum ağı artık tüm bir sektörün hacmini işlerken, Bitcoin büyük ölçüde BTC cinsinden değer transferlerini temsil ediyor.

Messari’den Ryan Watkins, Ethereum’un hacim artışının çoğunu artan ERC-20 stablecoin hacimlerine bağlıyor. Yapılan açıklamalara göre, Tether (USDT) işlemlerinin çoğu şu anda Ethereum’da gerçekleşiyor. Watkins ayrıca, merkezi olmayan borsalardan (DEX) kaynaklanan zincir içi likiditenin arttığını ve Uniswap ve Curve‘ün Eylül ayında toplam 20 milyar dolardan fazla hacim oluşturduğunu belirtti. DEX’ler artık toplam borsa hacimlerinin %13,6’sından fazlasını temsil ediyor.

Bunlara ek olarak Ağustos ayında, PlaceHolder Capital’in bir ortağı olan Chris Burniske, Ethereum ve Bitcoin’in kriptoda ilk 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşmak için birbirleriyle yarıştığını iddia etmişti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Sıkı Tutunun: Bitcoin (BTC) Bir Süre 12.000 $’ın Altını Göremeyebilir!

Sonraki Haber

XRP Yorumları: Ripple/USD Teknik Analizi 23.10.2020

İlgili Haberler