Ethereum Ekosistemi, zkEVM Linea ve Proto-Danksharding Teknolojileri ile Nasıl Ölçeklenecek?

Bitcoin Haber

Consensys’in zkEVM Linea başkanı Nicolas Liochon, zero-knowledge kanıt çözümlerinin Ethereum ekosisteminin ölçeklendirilmesinde önemli bir rol oynayacağını belirtti. Liochon’a göre, proto-danksharding teknolojisi, roll-up maliyetlerini ciddi oranda azaltacak ve bu durum Ethereum ekosisteminin ölçeklendirilmesine yardımcı olacak.

Ethereum Improvement Proposal (EIP) tanımlayıcısı EIP-4844 ile bilinen proto-danksharding, Ethereum blockchain hesaplama kanıtı gönderen rollup’ların maliyetini düşürmeyi hedefliyor. Ethereum Vakfı, bu teknoloji için bir lansman tarihi belirlemedi ancak geliştirme ve test aşamaları devam ediyor.

Ethereum belgelerine göre, rollup’lar maliyet açısından hala pahalı olmasına rağmen, Consensys’in Linea platformu 150’den fazla ortakla işbirliği yaparak Ethereum’da 26 milyon dolarlık köprü kurmayı başardı.

EIP-4844, gönderilebilen ve bloklara eklenebilen veri bloklarını tanıtacak. Bu veri bloklarına Ethereum Sanal Makinesi tarafından erişilemeyecek ve belirli bir süre sonra silinecekler. Bu durum işlem maliyetlerini büyük ölçüde azaltacak.

Liochon, Linea’nın Ethereum ekosistemi içinde çeşitli merkezi olmayan uygulamalar ve çözümler için kullanılacak genel amaçlı bir ZK-rollup olmayı hedeflediğini belirtti. Bu durum, Ethereum ekosisteminin ölçeklendirilmesi için önemli bir adım olarak görülüyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

FCA, Yeni Kripto Düzenlemelerinin Uygulama Tarihini Erteledi

Sonraki Haber

Ethereum Gündemde: ABD’deki İlk Spot Ethereum ETF İçin Başvurular Yapıldı

İlgili Haberler