Ethereum, Bitcoin’den Daha Az Anonim Olabilir Mi?

İlayda Peker

Başında Macaristan merkezli araştırmacılardan oluşan bir ekibin bulunduğu ve Ferenc Béres tarafından 29 Mayıs’ta yayınlanan bir makale, işlemlerinin ne kadar kolay anonimleştirilebileceğini öğrenmek için Ethereum Blockchain’ini  analiz etti. Yapılan açıklamalara göre araştırma, ağın genel olarak takip edilmesini Bitcoin (BTC) gibi rakiplerinden daha kolay hale getiren ve Ethereum’a ait çeşitli özelliklere odaklandı.

Öte yandan araştırmacılar, Bitcoin’in Unspent Transaction Output (UTXO) modeliyle tezat oluşturan Ethereum’un hesap modelinin, cüzdanın yeniden kullanımına izin vermesi nedeniyle halihazırda daha az özel hale geldiğini belirtti ve “Hesap tabanlı model, protokol düzeyinde adres yeniden kullanımını güçlendirir. Bu davranış pratik olarak hesap tabanlı kripto para birimlerini gizlilik açısından UTXO tabanlı para birimlerinden daha düşük hale getiriyor.” ifadelerini kullandılar.

Ethereum İsim Hizmeti

Ethereum’un benzersiz bir özelliği, adresleri insan tarafından okunabilen “.eth” alanlarına bağlayan isim hizmeti olarak karşımıza çıkıyor. Araştırmacılar bu konuda herkese açık Twitter profillerinde bulunan 890 etki alanını inceleyebildi. Bu rakam da araştırmacıların belli bir sonuca varabilmesi için yeterliydi. Sonuçlara göre cüzdanların %10’u oyun siteleri ile ilişkili iken %5’inin de yetişkin içerikli sitelerle ilişkili olduğu görüldü.

Mikser Hizmetleri

Araştırmacılar yöntemlerini, kullanıcıların fonlarını yeni bir adrese göndererek “temizlemelerini” sağlayan bir mikser uygulamasını kullandı. Ancak araştırmacılar, ETH kullanıcılarının %7.5’inin paralarının, para yatırma işlemini yapan aynı hesaba çekildiğini ve bu da karıştırma çabalarının tamamen boşuna bulduğunu ortaya çıkardı.

Bunun yanında birden fazla işlemde özel gaz değerlerini kullanmak, para yatırma ve çekme cüzdanları arasında doğrudan transferler yapmak da tanımlamayı kolaylaştırdı. Genel olarak, işlemlerin %17’si kadarı bu basit tekniklerle anonimleştirilebildi.

Kaynak: CointelegrraphTotal
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

CoinMarketCap, Yeni “Güven” Metriklerini Yayınladı

Sonraki Haber

BTC Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi 29/05/2020

İlgili Haberler