Ethereum Arzının Yaklaşık Yüzde 90’ı Kripto Borsaları Dışında Tutuluyor

Bitcoin Haber

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum‘un ($ETH) kripto para alım satım platformlarında tutulan miktarı 2015’ten bu yana en düşük noktasına ulaştı ve dolaşımdaki ETH’nin yaklaşık %90’ı kendi cüzdanlarını kontrol eden kuruluşlar tarafından tutuluyor.

Ethereum Arzı

Zincir içi analiz sağlayıcısı Santiment’e göre, borsalarda tutulan toplam ETH arzı şu anda Temmuz 2015’ten bu yana en düşük seviyesinde ve mevcut ETH’nin yalnızca %10,31’i mevcut. Ethereum’un geri kalan neredeyse %90’ı, stake ederken likiditeyi korumalarına olanak tanıyan likit stake hizmetlerinin bol olduğu bir dönemde, kullanıcılar tarafından kontrol edilen cüzdanlar tarafından tutuluyor.

Kendi kendine saklama yönteminin yükselişi, borsaların güvenliğine ilişkin artan endişeler ve yatırımcıların varlıkları üzerinde tam kontrole sahip olma ihtiyacı ile beslenmiştir. Kripto para ağında merkezi olmayan finans protokollerinin yükselişi de zincir üzerinde $ ETH’ye olan talebin artmasına yol açmıştır.

Borsalardaki ETH oranının düşük olması, piyasada önemli bir alım baskısı görülmesi halinde, talebi karşılamak için hazırda çok az arz bulunduğundan, kripto para biriminin fiyatının muhtemelen yükseleceği anlamına geliyor.

ETH Gelişmeleri

Kripto para ağının İş İspatı (PoW) mutabakat algoritmasından Alım İspatı (PoS) mutabakat algoritmasına geçmesinden bu yana 100 milyon doların üzerinde ETH dolaşımdan kaldırıldı.

Kripto para biriminin deflasyon eğilimi zaman içinde artıyor ve ağın 180 gün içinde birleştirme yükseltmesinden bu yana arzı 66.000 ETH’nin üzerinde düşerek şu anda piyasada 120.456 ETH’nin dolaşımda olduğu noktaya geldi.

Ethereum stake etme, hem kripto para sahipleri hem de borsalar için bir gelir kaynağı olarak görülmüştür. Bu platformlar kullanıcılara, ödül kazanmak için ETH’lerini zincir üzerinde kilitlerken ayrı bir token aracılığıyla likiditeyi korumalarına ve karşılığında ödüllerin bir kısmını toplamalarına olanak tanıyan bir stake hizmeti sunmaktadır.

Örneğin Nasdaq’ta listelenen kripto para borsası Coinbase, stake etme, kazanma ve saklama ürünleri aracılığıyla geçen yılın dördüncü çeyreğinde 200 milyon doların üzerinde gelir elde ettiğini bildirdi.

Özellikle, Ethereum’un merakla beklenen Şangay yükseltmesi, Goerli test ağında gerçekleştirilen ve stake edilmiş ETH para çekme simülasyonunu içeren son bir kostümlü provanın ardından, ağın ana ağında etkinleştirilmeye bir adım daha yaklaştı.

Yükseltme etkinleştirildiğinde, Ethereum’un bir proof-of-stake (PoS) ağına tam geçişini tamamlayacak ve doğrulayıcıların stake edilmiş Etherlerini ve blok ekleme veya onaylamadan kazandıkları ödülleri çekmelerine olanak tanıyacak.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BTC, ETH ve Diğerleri Emtia Mı: XRP Fiyatı Yükselişte! 

Sonraki Haber

Kripto Analisti ‘Polygon Katili’ Aribtrum Hakkında Uyarıda Bulundu!

İlgili Haberler