Ethereum Araştırmacısından Yatırımcıları Üzecek Açıklamalar

İlayda Peker

Son zamanlarda Ethereum (ETH) ile ilgil en çok konuşulan konulardan biri DeFi diğeri ise ETH 2.0 güncellemesi. Ethereum 2.0 güncellemesini, “ağın kullanılabilirliği, bant genişliğini ve hızı önemli ölçüde artıracak yeni bir sürüm” olarak tanımlayabiliriz. Geliştiriciler bunu  Proof of Stake and sharding gibi teknolojileri uygulayarak başarmayı planlıyorlar.

Hong Kong’da Mart 2019’da düzenlenen Ethereum Asia Supermeetup’ta Vitalik Buterin konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Virtual Machine, Merkle Trees, protokolün verimliliği ve daha önce hiç duymadığınız bir sürü küçük teknik şey geliştirmek için PoS ve sharding gibi teknik iyileştirmeleri bir araya getirmenin bir yoludur.” ifadelerini kullanmıştı.

ETH 2.0 ve Fiyat Artışı

Uygulayacağı değişiklikler nedeniyle, yükseltme ETH’nin boğa piyasasını başlatacak en büyük etkenlerden biri olarak değerlendiriliyor. Piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan ETH’un yatırımcılarının çoğunluğu yatırım yapma sebepleri olarak 2.0 güncellemesini gösteriyor.

Ancak yapılan bir açıklama ETH yatırımcılarının tüm hayallerini suya düşürebilir. Çünkü ETH 2.0 yine gecikebilir.

Yükseltme Yine Mi Ertelenecek?

2020 yılında yaygın görüş Ethereum 2.0’ın Temmuz ya da Ağustos ayında kullanıcıya sunulacağı yönündeydi. Ancak son açıklamalar ışığında bu durumun değişiyor olabileceğini ifade edebiliriz. Ethereum Vakfı’nda bir araştırmacı olan Justin Drake, 10 Temmuz’da yaptığı açıklamalarda yükseltmenin ilk aşamasının bu yıl hayata geçirilemeyeceğini düşündüğünü dile getirdi. Drake’e göre yükseltmenin gerekliliklerinin hepsi 2020’nin üçüncü çeyreğine yetişemeyecek.

Bunların yanında Drake’in açıklamalarına göre verilebilecek en yakın tarih, Bitcoin’in de doğum günü olan 3 Ocak 2021 olabilir.

Drake’in bu açıklamaları, ETH fiyatın düşüşler yaşanabileceğini işareti olarak değerlendiriliyor. Çünkü ETH 2.0 sürekli erteleniyor ve ETH yatırımcılarının bu durumdan sıkılmış olması artık çok olası. Konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmamış olsa da Temmuz ayına girilmesine rağmen hala güncelleme ile ilgili bir adım atılmamış olması söylemlerin doğru çıkabileceğini gösteriyor olabilir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Para Borsası Bittrex Global’de Nasıl Hesap Oluşturulur?

Sonraki Haber

Bu Hafta Kripto Para Dünyasında Neler Oldu? 11 Temmuz 2020

İlgili Haberler