Ethereum Ağında Rekor Üstüne Rekor

Ethereum Ağında Rekor Üstüne Rekor

DeFi çılgınlığının günden güne büyümesi ile Ethereum (ETH) Blockchain’ine olan ilginin de aynı oranda arttığını görüyoruz. Yatırımcılar adeta yığınlar şeklinde ERC-20 token’larını Uniswap gibi borsalara gönderiyor ve bu büyümeden paylarına düşeni almak istiyor.

Ancak bu eğilim bazı negatiflikleri de beraberinde getirdi. Örneğin; Ethereum işlem ücretleri hiç görülmeyen seviyelere ulaştı ve rekor üstüne rekor kırdı. Yine de bu durumdan da kazanç sağlayanlar oldu. İşlem ücretlerinin artması, ETH madenciliğini oldukça karlı hale getirdi ve GPU’lar her zamankinden daha fazla getiri sağlamaya başladı.

ETH İşlem Ücretleri

DeFi piyasasında yaşanan muazzam büyüme ve DeFi token’larının %1.000’in üzerinde kazandırmasını fırsat bilen yatırımcılar bu karlardan yararlanmak istiyor ve dolayısıyla bunun için ETH kullanıyorlar. Bu da ETH işlemlerinin artmasına ve doğal olarak işlem ücretlerinin artmasına sebep oluyor.

ETH işlem ücretlerinin artması, kullanıcıların günlük ödediği miktara da yansıyor ve ortaya çıkan son verilere göre bu metrik dün 35 bin ETH’de zirve yaptı. Aslında DeFi popülaritesi artmaya başladığından bu yana işlem ücretleri artıyor ve Temmuz ayı sonunda işlem ücreti tüm zamanlar rekorunu kırdı. Ancak artışların hala devam ettiği ve dolayısıyla yeni rekor seviyelere çıktığı görülüyor.

Ethereum Madencileri

Doğal olarak madenciler bu durumdan oldukça karlı çıktı. Elde edilen verilere göre son zamanlarda bir madencilik makinesinin aylık kazandı 90 dolara ulaştı. Dolayısıyla uzmanların yaptığı açıklamalara göre şu anda ETH madenciliği yapmak oldukça mantıklı bir iş.

Ancak işlem ücretlerinin artıyor olması yakın zamanda büyük sorunlar çıkabileceğinin de bir işareti olarak değerlendiriliyor. Çünkü insanların kripto para birimlerini tercih etmelerinin temel sebeplerinden biri düşük işlem ücretleri ve analistler buna bir çözüm bulunamazsa ETH’nin zor durumda kalabileceğini ifade ediyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.