ETH’da Sinyaller Karıştı, Kritik Hareketler Fiyatı Nereye Götürecek?

İlayda Peker

Kripto para piyasasının çoğunun olduğu gibi Ethereum da (ETH) son birkaç gündür iyi performans gösteriyor. Bu iyi fiyat performansı sayesinde ETH dün 250 dolara kadar yükseldi. Volatil fiyat hareketleri yatırımcıların ETH’da boğa hissiyatı içine girmesine sebep oldu. Örneğin, bir yatırımcı ETH’un piyasa yapısı ve BTC’den daha iyi performans göstermesi nedeniyle 300 dolara ulaşma yolunda olduğunu dile getirdi. Ancak bazı isimler de işlem ücretlerinin artması sebebiyle ETH’un performansının yönünü değiştirebileceğinden korkuyor.

Ethereum Fiyatı

Ethereum işlem ücreti verilerini gösteren bir veri sitesi olan ETH Gas Station’ın paylaştığı verilere göre “gas fee” yani işlem ücretleri son zamanlarda 73 Gwei’yi gördü. Bu, işlem ücretlerinin aylar içinde geçici olarak en yüksek seviyelerinde olduğu ve çoğu kullanıcı için sürdürülemez olduğu anlamına geliyor.

Öte yandan şu an için ETH işlem ücretleri 35 Gwei seviyesinde olsa da bu rakam durgunluk döneminde fiyatın yaklaşık olarak 5 katına işaret ediyor. Bununla birlikte her ne kadar işlem ücretlerinin artması EThereum’un tercih edildiği anlamına geliyor olsa da yüksek işlem ücretleri kullanıcıların vazgeçmesine de sebep olabilir.

Messari’nin eski bir ürün başkanı olan Qiao Wang konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, ETH 2.0 güncellemesinin tam anlamıyla uygulanmadığı sürece, iyi ölçeklenmiş başka bir Blockchain’in 10 dolar işlem ücreti olan ETH’u tahtından edebileceğini dile getiriyor.

Ethereum’un Gücü

Şu an için Ethereum’un gücünün net bir şekilde rakiplerine karşı azaldığını görmemiş olsak da yüksek işlem ücretleri rakiplerinin güç kazanmaya başlamasına sebep oldu. Örneğin; Charles Hoskinson’ın kurduğu Cardano (ADA) bu yıl çok iyi performans gösterdi. Yılın başından bu yana ADA yaklaşık olarak %200 artış gösterdi ve bu da mevcut koşullar göz önünde bulundurulduğu zaman oldukça iyi bir performans olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında ETH’un yılın başından bu yanan %90 arttığı düşünüldüğünde rakiplerin güç kazanmaya başladığı kabul edilebilir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kırılgan Ekonomi Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek?

Sonraki Haber

Bitcoin Sağlam Para Değil Mi? Veriler Ne Söylüyor?

İlgili Haberler