ETH’da Neler Oluyor: Büyük İşlem Ücretlerinin Sırrı Ne?

ETH’da Neler Oluyor: Büyük İşlem Ücretlerinin Sırrı Ne?

Geride bıraktığımız iki günde Ethereum ağında şüpheli işlemlerin gerçekleştiğine şahit oluyoruz. Piyasada ise bu işlemlerin gerçekten yanlışlıkla yapılmış olup olmayacağı tartışılıyor. Ancak aynı şekilde iki işlemin evasa ücretlerle gerçekleştirimesi pek de akıl karı değil gibi görünüyor.

Devasa Ücretler

Öncelikle bir kişi 10 Haziran’da sadece 133 dolar değerinde Ethereum (ETH) göndermek için normal şartlarda devasa bir rakam kabul edilebilecek 2.6 milyon dolarlık bir işlem ücreti ödedi. Bunun ardından 11 Haziran’da ise gönderici, 751.545 dolarlık Ethereum transferini, 538.876 dolarlık bir işlem ücreti ile gerçekleştirdi.

İlk işlem gerçekleştiğinde piyasa analistleri bu durumun büyük zarara yol açan bir hata olduğunu düşündü. Ancak yine de büyük bir kara para aklama operasyonu olabileceği gibi çeşitli spekülasyonlar da yapıldı.

Bununla birlikte hemen ertesi gün gerçekleşen ve 10.000 ETH işlem ücreti ile gerçekleşen transfer kara para aklama ve hack senaryolarının ağır basmasına sebep oldu. Ayrıca transferi yapan cüzdan sahibinin diğer işlemleri izlendiğinde transferlerin hep düşük ücretlerle gerçekleşmiş olması da dikkatleri çekti.

Neler Olmuş Olabilir?

Konuyla ilgili değerlendirmeler yapan popüler analistlerden Dovey Wan, altı haneli ücretin bir hata değil, bilgisayar korsanından gelen bir “mesaj” olduğunu ileri sürdü. Wan, birisinin borsa, cüzdan veya Ethereum ile ilgili bir hizmet rehinesi tuttuğunu varsaydığını ifade ediyor.

Öte yandan en olası senaryo ise Etherscan’da etiketlendiği göz önüne alındığında bir MiningPoolHub adresinin ele geçirilmiş olması olarak karşımıza çıkıyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.