ETH’a Bir İyileştirme Daha Mı Geliyor: Ağ Güvenliği Etkilenebilir

İlayda Peker

Yeni bir Ethereum (ETH) iyileştirme önerisi olan EIP-2878, bu geliştirmenin ağın güvenliğini tehlikeye atacağı ve daha çok yatırımcıların çıkarı ile ilgili olacağı için madenciler tarafından sert bir şekilde eleştiriliyor.

Yeni İyileştirme Neler Öneriyor?

11 Ağustos’ta ConsenSys Genel Müdürü John Lilic ve Ledger’in Müşteri Başarısı Küresel Başkanı Jerome de Tychey bahsi geçen yeni teklifi, Ethereum Magicians adlı forumda paylaştı ve bu şekilde geliştiricilerin ve madencilerin konuya dahil edilmesi sağlanmış oldu.

EIP-2878, blok ödüllerinin blok başına 2 ETH’den 0,5 ETH’ye %75 oranında azaltılmasını öneriyor. EIP bununla, Ethereum’un enflasyon oranını Bitcoin’in (BTC) seviyesine yaklaştırmayı ve ETH’nin satın alma gücünü korumayı amaçlıyor.

Bunun karşılığında madenciler, blok ödülünün bu kadar yüksek bir oranda düşürülmesinin son ETH blok ödülü yarılanmasının iki katından fazla olduğunu ve %51 saldırılarına yol açabileceğini dile getirdi.

PegaSys Ürün Müdürü Time Beiko konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “madencilik ödüllerinin 5’ten 3’e (-% 40) ve sonra 3’ten 2’ye (-% 33) düştüğü düşünüldüğünde, şimdi 2’den 0,5’e ( -% 75) düşüşün çok fazla olduğunu” dile getirdi. Beiko en önemli şeyin ağın güvenliği olduğunu ve %51 saldırılarını önlemenin önemini koruduğunu belirtti.

Başka bir kullanıcı ise teklife şöyle yanıt verdi:

ASIC’ler GPU’lara kıyasla oldukça karlı. Bir algo değişikliği olmadan blok ödüllerindeki herhangi bir azalma, GPU’ların geri kalanını ağ dışı bırakacak ve ASIC’lerin ağı tamamen kontrol etmesine neden olacaktır.

Öte yandan Bit Capital Group CEO’su ve kurucu ortağı Jimmy Thommes, Ethereum‘un farklı şeyler başarmaya çalışan eski bir ağ olduğunu ve bu sebeple Bitcoin’in enflasyon oranını yansıtmaya çalışmaması gerektiğini açıkladı.

Ayrıntılar Sorunlu

Ethereum, Bitcoin gibi yerleşik bir yarılanma mekanizmasına sahip olmadığından ve bu nedenle önerilen ödül indirimleriyle enflasyonu kontrol etmek için EIP’lere dayandığından, çoğunluk prensipte blok ödül düşüşüne karşı çıkmadı. Ancak birçok kişi 1.5 veya 1 ETH’ye düşüşün daha makul olduğunu öne sürdü.

Öte yandan çoğu kişi bu düşüşün “madencileri aç bırakacağını” ve bunun bir çözüm olmadığını dile getirdi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Veriler Ne Gösteriyor: Boğa Piyasası Geliyor Mu?

Sonraki Haber

Binance CEO’su Açıkladı: BTC Yıla Nasıl Devam Edecek?

İlgili Haberler