ETH Yorumları: Ethereum/USD Teknik Analizi – 9 Mart 2021

Metin Alaca

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), 1.200 dolara kadar geriledikten sonra yeniden toparlandı ve 1.800 dolar direncini kırdı.

Ethereum Teknik Analizi

Ethereum yatırımcılarının 1.800 dolar direncinden daha çok takip ettiği bir direnç varsa o da çok kısa bir süre kırılan ancak günlük kapanış yapılamayan 2.000 dolar olarak biliniyor. 2.000 dolar üzerinde kalıcı olamayan ETH, bu sefer ise çok daha sert ve kalıcı bir yükseliş elde edebilir.

Ethereum fiyatı için kritik desteklerin ise 1.400 dolar ile 1.200 dolar olduğu görülüyor. 1.200 doların altına sarkılması durumunda ise ETH/USD işlem çiftini 880 dolar bekleyecektir.

ETH Alınır Mı?

Teknik analize bakıldığında ETH/USD işlem çiftinin 2.000 dolardan sonra serbest bir şekilde yükselebileceği görülüyor. Ethereum bu seviyeyi geçtikten sonra aynı Bitcoin’in 20.000 dolar üstüne çıkışında yaşadığı gibi parabolik bir yükseliş yaşayabilir. ETH/BTC işlem çiftine bakıldığında ise Ethereum’un 0,10 BTC seviyesine yani 5.000 dolar üstüne çıkması bir hayli olası gözüküyor.

Ethereum fiyatı için teknik analizden daha önemli olan gelişme ise Ethereum 2.0 ve EIP-1559 olarak biliniyor. İşlem ücretlerinin çok yüksek olması nedeniyle DOT, ADA ve BNB’nin yükselmesini ve pazar paylarının artmasını sağlayan ETH, yeni güncellemeler ile bunun önüne geçmeyi planlıyor. DeFi ekosistemine hayat veren Ethereum’un yüksek işlem ücreti sorununun EIP-1559 ile çözülmesi ise eşi benzeri olmayan bir yükseliş ve FOMO yaşatabilir.

Ethereum Yorumları

ETH için bunun devamında sadece psikolojik dirençlerin önemli olduğu söylenmekte. Bu da sırasıyla 3.000 dolar, 4.000 dolar ve 5.000 dolar olacaktır. EIP-1559 ile madencilerin gelirlerinin bir kısmının piyasadan ETH alıp yakmak için kullanılması, rekor işlem ücretlerinin engellenmesini sağlayacak.

Buna ek olarak Vitalik Buterin ve diğer geliştiricilerin Ethereum 2.0’ye geçiş tarihini 2022’den 2021/22 olarak güncellemesi, yakında fiyat üzerinde etkisini gösterecektir. Ethereum’un yükselişi genel olarak altcoin sezonu anlamına gelse de bundan ilk nemalanacak olan tabii ki ETH fiyatı olacaktır. Ethereum, bütün bu gelişmelerin ışığında Bitcoin ile olan korelasyonunun da dışına çıkıp kısa sürede 2.000 doları zorlamaya başlayabilir.

Not: Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİRTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ABD Hükümeti Müzayede İle Bitcoin (BTC) Satacak

Sonraki Haber

ADA Yorumları: Cardano Milyarder Yatırımcının Radarına Girdi!

İlgili Haberler