ETH Yorumları: Ethereum/USD Teknik Analizi 15/12/2020

Metin Alaca
ethereum teknik analizi
ethereum

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), Bitcoin’e (BTC) bağlı olarak çalkantılı bir hafta  geçirdi. Birkaç gündür stabil olan ETH fiyatı, Bitcoin’in yeniden 19.000 doların üzerine çıkması ile birlikte ise 590 dolar seviyelerini test etti. Ancak 590 dolar seviyesinde yer alan direnç, ETH fiyatının daha fazla yükselmesini engelledi.

ETH/USD Teknik Analizi

1 günlük Ethereum teknik analiz grafiğine bakıldığında şu an için düşüşün ağır bastığı görülüyor. Özellikle 488 doların altına inilmesi, bir anda 396 dolar ile 309 dolar seviyelerinin görülmesine yol açabilir. Peki ETH fiyatının yukarı yönlü hareket etmesi için kırması gereken direnç noktaları neler? Fibo 0,382 seviyesine bakıldığında, 592 doların çok kritik olduğu görülmekte. Eğer ETH fiyatı yukarı yönlü hareketini günlük kapanışta 592 doların üstüne çıkacak şekilde devam ettirebilirse boğaların geldiğine tanıklık edebiliriz.

RSI indikatörü ise yükseliş formasyonunun tam tersi yönde hareket ediyor. Günlük grafikte RSI’nin negatif uyumsuzluk oluşturduğu ve fiyatın yakın vadede sert bir düşüş yaşayabileceği görülmekte. ETH fiyatı ise bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 582 dolar seviyesine kadar gerileyerek RSI indikatörünün işaret ettiği yöne adım atmış oldu.

Ethereum Yorumları

Son 24 saat içerisinde %1 değer kaybeden ETH, eğer 580 dolar desteğini kaybederse bunun altında 540 dolara kadar serbest bir düşüş görülebilir. Ethereum yatırımcılarının dikkat etmeleri gereken asıl kritik nokta ise 500 dolar desteği. Daha önce 500 dolar direncinin kırılması fiyatı bir anda 560 dolara çekmişti ve şu an bunun destek olması benzer bir durum yaşanabileceğini gösteriyor.

ETH/USD paritesi 500 doları kaybederse aylık grafiğin en büyük desteği 480 dolar test edilebilir. Ancak MACD indikatörüne göre fiyatın bu kadar sert bir düşüş yaşaması en azından haftalık grafikte pek mümkün gözükmüyor.

Ethereum Fiyat

Ethereum’un böyle sert düşmesini sağlayacak ise tek bir gelişme var. Bitcoin fiyatı eğer 19.000 doların altına iner ve düşüşünü devam ettirirse, ETH de bundan zararlı çıkacaktır.

Özetlemek gerekirse şu an için ETH yatırımcılarının dikkat etmeleri gereken noktalar yükseliş durumunda 590 dolar, düşüş durumunda ise 480 dolar olarak görülüyor. Bu noktaların kırılması veya aşılması, Ethereum fiyatı için yeni bir dönemin başladığı anlamına gelecektir.

Not: Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

MassMutual’ın Bitcoin (BTC) Yatırımları Görünenden Çok Daha Önemli!

Sonraki Haber

Bu Token’lar Bitcoin’in Artışından Faydalandı: BTC Düşüşü İle Geri Çekilme Başladı!

İlgili Haberler