ETH ve BTC Yatırımcılarına Uyarı: Ethereum ve Bitcoin Düşüşe Geçti!

İlayda Peker

Kripto piyasaları geçtiğimiz gün 30 milyar dolar değer kaybetti. Analistlere göre, özellikle Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) görülen satışlar, fiyatların önemli destek seviyelerinin altına düşmesine neden olabilir ve bu da ufukta daha fazla kayıp olduğunu gösterir.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin’in Eylül başında yaşadığı %19’luk düzeltmenin ardından, fiyat hareketi 4 saatlik grafikte yükselen bir üçgen oluşturmaya başladı. Yapılan açıklamalara göre bu noktada yatay bir direnç oluştu ve bu teknik görünüm Bitcoin’in 11.300 dolara doğru harekete geçeceği hissiyatını uyandırdı. 14 Eylül’de tahminleri doğrulayan Bitcoin 11.000 doların üzerini gördü. Ancak sonrasında yaşanan düşüşler yukarı yönlü fiyat hareketini desteklemedi ve geri çekilme başladı. Analistler 50 günlük hareketli ortalamanın da desteğe dönüştürülemediğini ve bu yüzden daha düşük seviyelerin görülebileceğini ifade ediyor.

Öte yandan daha keskin bir düşüşü engelleyen tek şeyin 10 günlük hareketli ortalama olduğu ifade ediliyor. Analistlere göre bu destek seviyesi kırılırsa, fiyatlar yaklaşık 9.200 dolar civarında 200 günlük hareketli ortalamaya doğru düşebilir.

Bunlara ek olarak davranış analizi firması Santiment’in paylaştığı veriler içinde 1.000 ile 10.000 BTC bulunan adreslerin sayısında düşüş olduğunu ortaya çıkardı. Yapılan açıklamalara göre kısa süre içince “balina” olarak adlandırılan bu cüzdanların sayısında azalma oldu ve 13 “balina” ağdan ayrıldı.

Bitcoin‘in arkasındaki büyük yatırımcıların sayısındaki sürekli düşüş, ilk bakışta önemsiz görünebilir. Yine de BTC‘de 11 milyon ile 110 milyon dolar tuttukları düşünüldüğünde, satış baskısındaki artış milyonlarca dolara dönüşebilir. Bu nedenle destek olarak 100 günlük hareketli ortalamayı kaybetmek, lider kripto para birimi için felaket olabilir.

Ethereum Fiyatı

Ethereum grafiklerin bir Bear Flag oluşumunun ortaya çıkması ile birlikte lider altcoin’de ayıların hakimiyete geçtiği anlaşıldı. Oluşan teknik göstergelere göre şu an için bir süre daha ETH düşüş grafiği çizmeye hazırlanıyor. Analistlere göre bu model ışığında Ethereum 235 dolara kadar geri çekilebilir.

Ancak yapılan açıklamalara göre ETH’un 300 dolar bandında bir satın alma baskısı görme ihtimali var. Bu noktada oluşacak satın alma baskısı, büyük satış baskısının bir kısmını absorbe edebilir ve bu durumda düşüş ivmesi 300 dolar seviyesinde yavaşlayabilir.

Tüm bu grafiklere değerlendirildiğinde her ne kadar Bitcoin’de teknik göstergeler daha az endişe verici dursa da analistlerin bir süre piyasada düşüş beklediği ifade edilebilir.Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum’da Tehlike Çanları Çalıyor: ETH’da Büyük Düşüş Mü Geliyor?

Sonraki Haber

Stablecoin’ler Adına Büyük Adım!

İlgili Haberler