ETH/USD Teknik Analizi, Ethereum Fiyat Analizi

ETH/USD Teknik Analizi, Ethereum Fiyat Analizi

  • Metin Alaca
  • - 17.12.2019 - 15:15
  • Son Güncelleme: 08.02.2020 - 13:57

Ethereum‘un (ETH) yolculuğu özellikle dün yaşanan sert çakılma sonrası oldukça aşağıdan devam ediyor gibi gözükmekte. Merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarının hem sayısının hem de niteliğinin artmasına rağmen, Ether fiyatı bundan hiç etkilenmemiş gibi duruyor. Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 132 dolar gibi oldukça düşük bir seviyeden işlem gören ETH’nin teknik analiz verileri de pek iç açıcı değil.

ETH Risk Noktasına Geriledi

Ethereum 137 dolardaki önemli destek noktasının altına indikten sonra, 125 dolara kadar sert bir çakılma yaşayabileceği korkusunu gündeme getirse de, 130 dolarda konsolidasyon yaşamayı başardı. 140 doların altına çok hızlı inen ETH, hem 100 saatlik hareketli ortalamanın hem de 140 dolar seviyesinin altında kapanış gerçekleştirdi.

130 dolar aslında son 6 ayın en düşük seviyesi anlamına gelmekte ve 142 dolar tavan ile 130 dolar taban seviyesinin yüzde 23,6’lık Fibonacci geri çekilmesi de ETH fiyatının yukarı çıkmasını engelleyecek güçlü bir direnç olabilir. Kısa vadede ETH/USD işlem çiftinin saatlik grafiğinde 133 dolar üzerinde güçlü bir direnç oluştuğu da görülmekte ve ETH bu dirençten sekerse fiyat 130 doların da altına inebilir.

Ethereum fiyatının kısa sürede çok büyük bir kayıp yaşamaması için 133 doların üstünde tutunması gerekiyor. 133 doların aşılması ise 136 dolara kadar uzanan bir yükselişi beraberinde getirebilir. Son fiyat aralığının yüzde 50’lik Fibonacci geri çekilme seviyesinin 136 dolar noktasına yakın olduğunu da hesaba katarsak, 136 dolar daha sonra 140 dolar üzerine çıkabilmek için şart gibi gözükmekte.

Ethereum için veriler şu an için genel bir düşüşe işaret ediyor ancak büyük bir gelişme bunu tabii ki tersine çevirebilir. Bitcoin fiyatında beklenmeyen bir yükseliş veya Ethereum topluluğu odaklı önemli bir duyuru, kötümser durumu anında iyimser bir hale sokabilir.

Ethereum İçin Önemli Seviyeler

Ethereum’un Aralık ayına kadar 130 doların altına inmemesi gerekiyor. 130 Doların altına inilmesi devamında Ocak ayında 115 dolara kadar düşüşü de beraberinde getirebilir. Boğa takipçilerinin takip etmesi gereken nokta ise önce 143 dolar, daha sonra ise 160 dolar olarak karşımıza çıkıyor.

Ethereum topluluğu geçtiğimiz günlerde Fidelity’den gelen oldukça olumlu bir haber ile gündeme gelse de, bunun fiyatı nasıl etkileyeceği tam olarak bilinmiyor.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.