ETH Kurucusu Akıllı Sözleşmeler Konusunda Uyardı!

İlayda Peker

Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, ETH’nin 5. yaşını kutlamak amacıyla verdiği bir röportajda DeFi protokollerinde “akıllı sözleşme riskinin” olduğunu ve bunun tehlikeli durumlara yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Ayrıca Buterin yaptığı açıklamalarda, insanların zor günler için biriktirdikleri birikimlerini riske atmamalarını da tavsiye etti.

Akıllı Sözleşme Riskleri

Buterin, DeFi konusundaki temel görüşleri ve endişeleri sorulduğunda, “Bence asıl büyük nokta, insanların akıllı sözleşmelerin riskini hafife almasıdır.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Buterin, faiz oranlarının geleneksel banka hesaplarından kat kat daha yüksek olduğunu, yani DeFi ürünlerinin çok daha riskli olduğunu ve “çökme” şansının çok daha yüksek olduğunu kaydetti. Buterin, denetlenen platformların ve protokollerin bile belirli bir süre içinde  “çökmeyeceğinin” garanti edebileceğinden emin olmadığını da açıklamalarına ekledi. Ethereum kurucu ortağı konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

DeFi şu anda iyi durumda. Ama insanların zor günler için biriktirdiği paraları yatırması gereken bir alan gibi de davranılmaması gerekiyor.

Buterin’in açıklamaları göz önünde bulundurulduğun bu konudaki bazı örnekleri hatırlatmakta da fayda var. Bu yıl Şubat ayında neredeyse 1 milyon dolarlık kripto kaybına yol açan bZx olayı ve Haziran ayında ağ kapanmasına neden olan Bancor akıllı sözleşme hatası Buterin’in açıklamalarına örnek gösterilebilir.

Yield Farming Sürdürülemez

DeFi projelerinin popüler hale gelmesi ile “yield farming” kavramı da hayatımıza girdi. Bazı yatırımcılar bu yöntemle %100 üzerinde kazançları çok kısa zamanda elde etti. Ancak Buterin “yield farming” yönteminin sürdürülemez olduğunu düşünüyor. Buterin, bu kazançların çok kısa süreceğini ve avantajlar azalmaya başladığında getiri oranlarının sıfıra düşeceğini belirtti.

Bunların yanında Buterin DeFi projelerini en başından beri eleştirmiyor. Mayıs ayında yapılan Ethereal Sanal Zirvesi’nde Buterin, çok sayıda DeFi projesinin saldırıya uğramadan hayatta kaldığını belirtmişti.Total
17
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ünlü İsim Bitcoin’in Rekor Kıracağı Zamanı Açıkladı!

Sonraki Haber

Teknolojinin İki Dev İsmi Hükümet Desteğine Mi İhtiyaç Duyuyor?

İlgili Haberler