ETH İçin İki Seçenek Var: Artış Devam Mı Edecek, Düşüş Mü Başlayacak?

ETH İçin İki Seçenek Var: Artış Devam Mı Edecek, Düşüş Mü Başlayacak?

Kripto para piyasası için özellikle son birkaç hafta oldukça “değişik” geçti. Öncelikle DeFi token’ları başta olmak üzere altcoin’lerde güzel ivmeler yakalandı. Ardından son haftalarda 300 dolarlık bir fiyat aralığında sıkışan Bitcoin artış ivmesi yakaladı ve 10.000 dolarlık psikolojik seviyeyi kırdı. Piyasa hacmi bakımından ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum (ETH) ise art arda gelen haberlerin ardından Bitcoin ile birlikte artışa geçti. Ancak analistler ETH’nin geri çekilme yaşayabileceğini düşünüyor.

Ethereum Fiyatı

Son zamanlarda EThereum sergilediği güçlü artış ivmesi ile yatırımcıların ilgi odaklarından biri oldu. Yalnızca son beş gün içinde ETH fiyatında %30’luk bir artış yaşandı ve fiyat 245 dolardan 320 dolara kadar yükseldi. Bununla birlikte yaklaşık bir haftalık verilere bakıldığında varlığın %40 artmış olduğunu görüyoruz.

Ancak tüm bu güçlü hamlelere rağmen Ethereum yakında bir geri çekilme yaşayabilir. Blockchain analitik firması Santiment, “ETH DAA Modelinin, kısa vadeli bir geri çekilme” potansiyeli gösterdiğini ifade ediyor. Ethereum’un 316 dolar ile son zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını ifade eden firma, günlük aktif adres işlemlerinin fazlalığının nihayet fiyatıyla eşitlendiğini dile getiriyor. Ancak firmaya göre 17 Haziran’dan bu yana ilk kez, DAA’nın kısa vadeli bir geri çekilme potansiyelini gösteren bir açığı bulunuyor.

Bununla birlikte Santiment’in açıklamalarına göre, bu geri çekilme yatırımcıları korkutacak bir geri çekilme değil. Çünkü ETH’nin temel göstergeleri oldukça olumlu ve geri çekilmenin ardından da yükselişin devam etme ihtimali çok yüksek.

Düşüş Sinyalleri

Güçlü fiyat hareketlerinin ardından analistlere göre düşüş sinyali veren tek gösterge bu değil. Örneğin; piyasanın popüler analistlerinden “Joseph”, Ethereum’un mevcut grafiklerinin Mart ayında yaşanan düşüş öncesindekine benzer görünümler oluşturduğunu ifade etmişti.

Bunların yanında ETH işlem ücretlerinin hala çok yüksek seviyelerde olması da durumu kötüleştirebilecek etkenler arasında sayılıyor. Yapılan açıklamalara göre Nisan ayından bu yana 5 kat artan işlem ücretleri sebebiyle Ethereum rakiplerine karşı olan büyük üstünlüğünü kaybedebilir.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.