ETH Ağındaki Stablecoin’ler Ethereum’u Geride Bıraktı

İlayda Peker

Şu anda stablecoin’lerin çoğu Ethereum ağını kullanıyor. Yani Ethereum ağı stablecoin’ler için baskın konumda yer alıyor. Peki, stablecoin’lerin Ethereum’dan daha fazla işlem değerine sahip olması ETH için iyi bir şey mi?

Stablecoin’ler ve Ethereum

Geçen hafta araştırma şirketi Messari, stablecoin’lerle taşınan değer miktarının Ethereum ağında ETH kullanılarak taşınan değer miktarını aştığını gözlemledi.

Öncelikle iki tip stablecoin vardır: Dolara sabitlenmiş Tether, Paxos, TUSD ve USDC gibi stablecoin’ler ve kripto destekli Dai gibi protokol stablecoin’leri. Bu iki sınıf birlikte Ethereum ağındaki varlıkların 3.2 milyar dolarını temsil ediyor.

Öte yandan stablecoin’lerin Ethereum ağı üzerinde parazit olup olmadıkları önemli bir tartışma konusunu oluşturuyor. Mythos Capital’in kurucusu Ryan Sean Adams konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda stablecoin’lerin güçlerini arttırması durumunda Ethereum’un bugünkü konumunu kaybedebileceğini ifade ediyor.

Adams, stablecoin’lerin Bitcoin’in küresel değer transferi özelliğine sahip olduklarını ve Dai gibi kripto para birimlerinin ETH’dan daha faydalı olabileceğini dile getiriyor. Bunun yanında dolar destekli kripto para birimlerinin geleneksel varlıklara benzediğini de sözlerine ekliyor. Adams, “Güvenilmez bir para sistemi için ekonomik bant genişliği işlevi göremezler. Paypal’da bu stablecoin’ler dijital dolarla DAI, ETH ve BTC gibi kripto varlıklarla rekabet ettiklerinden daha fazla rekabet ediyorlar.” açıklamasını yapıyor.

Dolar Destekli Stablecoin’ler

Adams dolar destekli stablecoin’leri, “banka stablecoin’leri” olarak nitelendiriyor ve bu kripto paraların Paypal’daki rekabetinin Ethereum için iyi bir durum olduğunu dile getiriyor.

Banka stalecoin’lerinin daha fazla kullanımı, şu anda endüstri standardı olan ERC-20 protokolü için de daha güçlü bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak: BitcoinistTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Coinbase Para Çekme Limitlerini 10 Dolar İle Kısıtlıyor Mu?

Sonraki Haber

Twitter Ortaklarının Kriptolara İlgisi Günden Güne Artıyor

İlgili Haberler