Eski Lehman Brothers Yöneticisine Göre Enflasyonun Çaresi Kriptolar Değil

İlayda Peker

Eski Lehman Brothers yöneticisi Lawrence McDonald Sputnik’e yaptığı açıklamalarda, pandemi kaynaklı tedarik zinciri kesintilerinin, yakıt ve işgücü kıtlığı ile birlikte ekonomik toparlanmayı geciktirmesi nedeniyle ABD’deki enflasyonun önümüzdeki üç yıl boyunca devam etmesini beklediğini dile getirdi.

Enflasyon Devam Edecek

Tedarik zinciri krizi, yakıt, gıda, tüketim malları ve emtia fiyatlarında keskin artışlara neden oldu. ABD Tüketici Fiyat Endeksi son 12 ayda yüzde 5,4 arttı ve bu 13 yılın en büyük yıllık artışı olarak tarihe geçti.

Öte yandan McDonald, 2008’deki mali kriz sırasında çöken Lehman Brothers’ta sıkıntılı borç ve konvertibl menkul kıymet ticaretinin başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Ancak McDonald, mevcut durumun önceki krizler gibi olmadığını söyledi.

McDonald konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarında, “Muhtemelen bu enflasyonu daha sürdürülebilir hale getiren on güç var. Bu sefer bir finansal krizden değil, savaş türünde bir durumdan çıkıyorsunuz. Tedarik zincirlerinin kesintiye uğraması, petrol taşımacılığının maliyeti… Bu tür şeyler çok enflasyonun devam etmesine neden olur. Önümüzdeki 3 yıl boyunca enflasyon olacak.” sözlerini kullandı.

Enflasyon Körükleniyor

Bunlara ek olarak tedarik kesintilerini hafifletmek için Biden yönetimi, yeni altyapı teklifleri geliştirirken ülkenin en işlek limanlarının 7/24 çalışmasını emretti. Başkan Joe Biden ayrıca ABD’nin teşvik programlarına trilyonlar harcamasının ardından gelen ve bazı ekonomistlerin yükselen enflasyondan kısmen sorumlu tuttuğu yeni vergi planları da önerdi.

McDonald, ek federal harcamaların sürdürülebilir enflasyon sorunlarına daha fazla katkı sağlayacağı konusunda uyardı. Çocuk vergi kredisi gibi sosyal programların da enflasyon alevlerini körükleyebileceğini ekledi.

Kripto Paralar Çözüm Olabilir Mi?

Bunların yanında McDonald, Amerika Birleşik Devletleri’nde ekonomik bir çöküşün olası görünmediğini düşünüyor, ancak McDonald’a göre 1990’ların sonundaki dot-com çöküşüne eşit olabilecek bir kripto balonu olması mümkün.

McDonald, “Bunu Lehman kadar kötü görmüyorum çünkü bankacılık sistemi artık çok çok daha güçlü. Küresel resesyonlar tipik olarak bankacılık çöküşlerine bağlıdır. Ancak kripto paraların ve teknoloji hisselerinin 1999 yılındakine benzer dot-com çöküşüne benzer bir çöküş yaşayacağını düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

Öte yandan McDonald, kripto para biriminin gerçekten bir yatırım olmadığını, Vegas’ta kumar oynamak gibi olduğunu söyledi. McDonald konuyla ilgili olarak, “Kripto, daha fazla küçük yatırımcının yok olmasına sebep oldu. Şu anda para kazanıyorlar ama kripto insanları mahvetti, bu yüzden burada kripto konusunda çok dikkatli olmalıyız.” sözlerini kullandı.


Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Lider Bitcoin (BTC) Ani Düşüş Kaydederek Kripto Para Piyasasını Kızıla Bürüdü

Sonraki Haber

Bitcoin’de Fiyat Beklentileri: BTC İçin Olası Düşüş ve Yükseliş Senaryosu

İlgili Haberler