Eski Bitcoin Eleştirmeninden Önemli Altın ve BTC Karşılaştırması

İlayda Peker

Bugün kripto para birimlerinde ciddi düşüşler yaşanıyor. Ancak bazı isimler Bitcoin (BTC) için yükseliş hissiyatlarını koruyor. Yükseliş hissiyatını koruduğunu ifade eden büyük yatırımcı Ray Dalio yaptığı son açıklamalarda, BTC’nin paranın değer kaybına karşı bir koruma olabileceğini dile getirdi.

Daha önce Bitcoin’e eleştirel olarak yaklaşan Dalio geçtiğimiz ay bu görüşten vazgeçmişti. Dalio, 8 Aralık’taki Reddit’te yapılan “Ask Me Anything” etkinliğinde, kripto para biriminin bir yatırım olarak altını tamamlayabileceğini söyledi.

“Bitcoin, Altını Tamamlayabilir”

Dalio konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, son on yılda Bitcoin ve sınırlı arca sahip olan diğer bazı varlıkların gayrimenkullerin aksine altın benzeri varlık alternatifleri olarak piyasada yer almaya başladıklarını düşündüğünü dile getirdi. Dalio’ya göre bu sebeple Bitcoin altın ve diğer varlıklar için bir çeşitlendirme işlevi görebilir.

Öte yandan Dalio, ABD’nin mevcut konumu, Çin ve geleneksel para biriminin durumu da dahil olmak üzere küresel ekonominin çeşitli yönleri hakkında da açıklamalarda bulundu. Dalio’nun açıklamalarına göre para basma politikaları sadece varlık enflasyonuna yol açacak ve bu durumda insanların birikimlerini nakit olarak tutmaları büyük oranda değer kaybına sebep olacak. Ayrıca Dalio dünyanın içinde bulunduğu durumu bir “para ve kredi seli” olarak nitelendirdi. Dalio’ya göre bu durum paranın ve servetin değerini tehdit ediyor.

Nakit: Eriyen Bir Buz Küpü

Dalio’nun bakış açısının, son zamanlarda Bitcoin‘e yatırım yapmaya başlayan birçok kişi ile uyuştuğu görülüyor. Örneğin, Bitcoin’i rezerv para birimi olarak benimseyen MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor ile Dalio’nun düşünceleri paralel gibi görünüyor.

Saylor, Bitcoin Standard yazarı Saifedean Ammous ile Eylül ayında yaptığı röportajda, varlık enflasyonunun nakit paradan çok daha fazla olduğunu ve bu nedenle büyük nakit para varlıklarının “eriyen bir buz küpüne” benzediğini vurgulamıştı.

Bitcoin Yatırımı

Dalio her ne kadar Bitcoin ile ilgili görüşlerini değiştirmiş olsa da portföyünün tamamını BTC’ye yatırmak gibi bir niyeti olmadığını da yaptığı açıklamalarda açıkça dile getirdi. Dalio konuyla ilgili açıklamalarında, “Esas mesele, kişinin portföyünde hisse senetleri dahil olmak üzere bu tür varlıklardan bazılarına sahip olması ve bunlar arasında çeşitlendirme yapmasıdır. Her insan bunu yapmaz.” sözlerini kullandı.

Son olarak Dalio altın ile ilgili yaptığı açıklamada, ileride alacağı tavrın merkez bankalarının adımlarına bağlı olacağını dile getirdi. Yani merkez bankalarının Bitcoin ile ilgili atacağı adımlar Dalio’nun Bitcoin‘i mi yoksa altını mı tercih edeceğini belirleyebilir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Spark Airdrop’a Vergi Engeli Mi Geldi? Ripple (XRP) Nasıl Etkilenir?

Sonraki Haber

Dünkü Düşüş Sonrasında Bu 3 Etken Bitcoin’in (BTC) Yükselişini Destekliyor

İlgili Haberler