“Engellerden Kaçmak İsteyenlerin Yeni Sevgilisi: Bitcoin” 

“Engellerden Kaçmak İsteyenlerin Yeni Sevgilisi: Bitcoin” 

Ortaya çıkan son bilgilere göre Bitcoin (BTC), yatırımcıların sorunlu geleneksel para politikalarından ve hükümetlerin cezalandırıcı tavırlarından kaçışında bir seçenek olarak değerlendiriliyor. Yapılan açıklamalara göre merkez bankaları ise Bitcoin’e kaçış konusunda sadece yardımcı oluyor.

Popüler yorumcu Holger Zschaepitz bugün Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda Bitcoin’i “negatif faiz oranı gibi engellerden korunmak isteyenlerin yeni sevgilisi” olarak tanımladı.

En Hızlı At: Bitcoin

Geçtiğimiz aylarda Amerika Merkez Bankası konumundaki Federal Rezerv, ekonomiyi iyileştirmek için büyük para politikaları uyguladı. Bu politikalardan biri de muazzam miktarda para basmaktı. Zschaepitz’in açıklamalarına göre para basma politikaları devam ettikçe Bitcoin’in fiyatında artışlar görüldü.

Bunun yanında Zschaepitz’in açıklamalarının, “Rich Dad Poor Dad” adlı kitabın yazarı Robert Kiyosaki ile de uyumlu olduğu görülüyor. Kiyosaki konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda altının 2020 boyunca %35 arttığını, S&P’nin yalnızca %3’te kaldığını ve gümüşün şu an için 2020’de en iyi performans sergileyen varlık olduğunu dile getirmişti. Ünlü yazar açıklamalarının devam devamında, “Bitcoin şu an uykuda. Bu yüzden en hızlı atın Bitcoin olacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

FED ve Bitcoin

Aslında yalnızca FED’in değil diğer merkez bankalarının da koronavirüs sürecinde ekonomilerini düzeltmek için uyguladıkları para politikaları insanların güvenli liman varlıklarına yönelmesine sebep oldu. Çünkü para politikaları ile ülkelerin paralarının değeri düşmeye başladı. Haliyle yatırımcılar da birikimlerinin değerini kaybetmesini önlemek için yollar aramaya başladı.

Bunların sonucunda öncelikle altın ve gümüş gibi değerli metallerde büyük artışları yaşandı ve hemen ardından Bitcoin atağa geçti. Ancak analistlerin beklentilerine göre Bitcoin henüz kendisini göstermedi ve bu daha başlangıç.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.