Enflasyon ve Bitcoin İlişkisi: Enflasyon BTC’yi de Değersizleştiriyor Mu?

İlayda Peker

Lider kripto para biriminin fiyatı son 10 yıldır artış eğiliminde bulunuyor. Ancak Bitcoin (BTC) ile birlikte enflasyon da son 10 yıldır artıyor. Bu durum BTC için kötü haber olabilir. Çünkü BTC dolar, euro ve TL gibi itibari para birimleri ile değerlendiriliyor.

Enflasyon ve Bitcoin

Aslında ekonomik krizi izleyen yıllarda Amerika %2 gibi düşük bir enflasyonla ilerledi. Ancak sonrasında enflasyon artmaya başladı ve %20 seviyelerine çıktı. Dolayısıyla 2010 yılındaki doları ele alırsak ve sonraki değer kaybını değerlendirirsek günümüzde 10.466 dolarlık Bitcoin 8.770 dolara eşit olur.

Bu durum, uzun süredir yatırım yapıp uğraşan bazıları için üzücü bir fark olsa da, Bitcoin’in kötü bir yatırım olduğu veya iyi bir değer deposu olmadığı anlamına gelmez. Aksine, Bitcoin ve USD’nin son on yıldaki performansını yine enflasyona göre ayarlanmış bir şekilde karşılaştırırsak aslında bir karşılaştırmaya bile gerek olmadığı ortaya çıkıyor. Çünkü USD’ye yatırılan bir dolar 84 sente dönüşürken, Bitcoin’e yatırılan bir dolar 274.000 dolar değerinde olacaktır. Dolayısıyla kripto para açıkça değer koruma konusunda çok daha iyi bir iş çıkardı.

Enflasyondan Kurtulmak

Bunların yanında Bitcoin de enflasyona karşı bağışık değil. Ancak bu, hikayeyi biraz karmaşıklaştırabilir. İtibari enflasyon oranı düşük kaldığı ve Bitcoin yakın zamana kadar yaptığı hızlı bir hızla değer kazanmaya devam ettiği sürece, geleneksel para enflasyonunun etkisi çoğu yatırımcı için ihmal edilebilir olabilir.

Enflasyondan tamamen kurtulmanın tek yolu, BTC‘yi geleneksel para cinsinden ifade etmeye son vermek olabilir. Ancak bu şekilde enflasyonun önüne geçilebilir ve bir on yıl sonra bir dolar ile kaç satoshi alınabileceği tartışıl hale gelebilir.


Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ripple Fiyatı: XRP’de Tehlike Çanları Çalıyor!

Sonraki Haber

“Akıllı İnsanlar BitMEX Olayını Fırsata Çevirmeli”

İlgili Haberler