Enflasyon Bitcoin’in Nasıl İşine Yarar?

Enflasyon Bitcoin’in Nasıl İşine Yarar?

Enflasyonu durdurmak söz konusu olduğunda, hükümetin ekonomiyi kontrol altında tutmak için gerektiği kadar geleneksel para birimi basmaya güvendiği biliniyor. Amerika da diğer devletler gibi bu kozunu kullanıyor. Aslında dolar basmak bu yıl birçok ülkeden daha fazla kullanıldı. Bununla birlikte ekonomi kontrol altına alınmış olsa da Amerika para basma politikasından vazgeçmiş görünmüyor ve uzun vadede bu politikanın çok ciddi sonuçları olacağı ifade ediliyor.

ABD, koronavirüs pandemisi sebebiyle ekonomik olarak sert bir şekilde etkilendi. Bu nedenle Federal Rezerv, ülkenin ekonomik toparlanmasının 2020’de sona ermeyeceğini ve 2021’in sonuna kadar uzayabileceğini açıkladı. Jerome Powell, mevcut durumları “ekonominin yaşam sürecinde yaşadığı en büyük şok” olarak nitelendirdi ve sorunsuz bir geri dönüşe yardımcı olmak için para basma politikasının devam etmek zorunda olduğunu ifade etti.

Bitcoin’in İşine Yarayacak Mı?

Bu aralıksız para basma politikası kripto alanındaki yeni bir kurumsal yatırımcı dalgasına yol açarken, aynı zamanda Bitcoin’in 2020’nin ilk aşamasında olduğu gibi gerçekten de güvenli bir sığınak varlığı olduğu anlatısını güçlendiriyor. Paul Tudor Jones’un Bitcoin yatırımı yapmış olması bu durumun belki de en iyi örneği olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte 2020 yılının özellikle ikinci çeyreğinde geleneksel sistem yerine Bitcoin’e güvenen birçok kurum olduğunu gördük.

Ekonomistlerin yaptığı açıklamalara göre geleneksel para birimi basma politikaları artmaya devam ederken 2020’nin üçüncü çeyreğinde kripto para alanında yeni bir kurumsal yatırımcı dalgası görülebilir. Ayrıca bu durum gelecekte de kripto para birimlerine olan ilgiyi arttırma potansiyeline sahip. Çünkü enflasyon tekrar eden bir olgu ve bu sebeple hükümetler para basma politikasından vazgeçmeyecek. Bu da enflasyona karşı tasarlanan bir varlık olan Bitcoin’e olan ilgiyi arttırmaya devam edecek.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.