Enflasyon Açıklamaları ve Bitcoin Etkisi

Enflasyon Açıklamaları ve Bitcoin Etkisi

Federal Rezerv’in yaptığı açıklamaların ardından lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatında kısa süre içinde artış ve düşüşler yaşandı. Federal Rezerv’in enflasyon ile ilgili açıklamaları Altın ve Gümüş gibi Bitcoin’in de yükselmesini sağladı. BTC 11.200 dolar bandından hızlı bir şekilde 11.600 dolara çıktı. Ancak 11.600 dolarlık seviyenin görülmesinden hemen sonra bir düşüş başladı ve BTC düşük seviyeler geri döndü.

Enflasyon ve Bitcoin

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell dün yaptığı bir konuşmada, merkez bankasının önümüzdeki aylarda ve yıllarda enflasyonun yıllık bazda yükselmesine izin vereceğini duyurdu. Yapılan açıklamalara göre bu, pandemi sırasında büyük zarar gören ekonominin toparlanması için atılan bir adım olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan Powell, bahsi geçen planı Federal Rezerv politikasının “sağlam bir güncellemesi” olarak nitelendirerek, enflasyonun önceki yıllarda belirtilen standart yıllık %2 hedefini geçmesine izin verileceğini belirtti. Aslında çoğu ekonomist, devlet harcamalarındaki muazzam artışların bir sonucu olarak ortalamanın üzerinde bir enflasyonun yaşanacağını biliyordu. Bu nedenle bu haber yatırımcılar için büyük bir sürpriz olmadı.

Ayrıca enflasyonun, “güvenli liman” varlıklarına olan talebi arttıracağı ve dolayısıyla fiyatların da yükselme eğilimine gireceği bir sır değil.

Federal Rezerv Etkisi

Piyasanın popüler analistlerinden birine göre, FED ne zaman açıklama yapsa Bitcoin aynı fiyat hareketiyle cevap veriyor. Son seferde olduğu gibi Bitcoin önce bir artış sonra hemen arkasından düşüş grafiği çiziyor.

Bununla birlikte her ne kadar kısa vadede ani bir artış ve ani bir düşüş yaşanmış olsa da enflasyon ile ilgili bu açıklamanın uzun vadede Bitcoin fiyatı üzerinde pozitif etkisinin olacağı düşünülüyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.