Energi Coin Nedir?

Energi NRG Nedir

Merhaba sevgili okurlar. Energi projesinin Temel Analiz’i ile karşınızdayım. Bu yazımız ile “Energi Projesi Nedir? Nasıl Çalışır?” sorularına cevap bulmaya çalışacağız.

Energi (NRG) Nedir?

Energi; akıllı sözleşme işlevselliği, merkeziyetsiz yönetim yapısı ve kendi kendini finanse eden sistemi sayesinde kriptoparaların küresel olarak benimsenmesini amaç edinmiş bir projedir. Hedefleri Dünyanın lider kripto para birimi platformu olmak. Kriptoparalar, parasal özgürlüğe muazzam bir katkı sağlayan devrimsel nitelikte bir teknolojiye sahip. Bununla birlikte, on yıl sonra dahi, kriptoparaların ulaştığı kitle, dünya nüfusunun %1’inden daha az. Ekip kriptopara ekosistemini herkesin kullanımına sunmak için Energi projesini yaratmış.

İşin Temeli

Kitlesel benimsenmeyi sağlamak için, önce çok güçlü bir temel oluşturulmuş. Energi’nin ICO’su yapılmamış.Ayrıca pre-mine da değil (Önceden madenciliği yapılıp piyasaya sürülen NRG’leri yok). Güçlü bir mali yapı ve Masternodes teşvik sistemine sahip olacak şekilde tasarlanmış.

Energi’nin Hazine sistemi merkeziyetsiz ve Masternode’lar fonların nereye yönlendirileceği konusunda oy kullanıyor. Bu, Energi’nin katkıda bulunanlara ödeme yapmasını sağlıyor ve Energi büyüdükçe, Hazine bütçesi daha fazla iş birliğine izin veriyor ve böylece Energi ekosistemi daha da büyüyor.

NRG Coin Nedir?

Masternodlar, Energi’nin çalışma sisteminin merkezinde bulunuyor. Energi platformunda bir masternode’a ev sahipliği yapmak için, bir kişinin  10.000 NRG’si olması gerek.

Energi, Dash kaynak kodunun bir fork’u olarak ortaya çıkmış (Dash blockchain’inin fork’u değil). PrivateSend ve InstantSend gibi özelliklerle birlikte daha düşük ücretler ve daha yüksek işlem hızları sunma vaadiyle birlikte geliyor.

PrivateSend, fonların başlangıç noktalarını gizleyerek bir finansal gizlilik sağlıyor; InstantSend ise merkezi bir otoriteye dayanmadan kredi kartları gibi neredeyse anında işlem sistemleriyle rekabet edecek şekilde tasarlanıyor.

Sistemdeki ödül dağılımı şu şekilde:

  • NRG stake edenlere %10
  • Energi’ye %10
  • Masternode’a %40
  • Hazine’ye %40

Energi’de blok süresi 1 dakika, blok boyutu 2 MB. Full aktif node’ların artmasıyla ölçeklenebilirlik de iyileşecek.

NRG’nin İşlevleri

DApps ve akıllı sözleşmelerden oluşan küresel bir ağ olarak tasarlanan Energi, NRG token’ının değerini sadece DApp’lerle değil, düzenli ödeme işlemleriyle ana değişim aracı hâline getirerek artıracağını umuyor.

Buna ek olarak, NRG’nin şu ek faydaları sağlaması bekleniyor:

Energi’de bulunan ödül sisteminin omurgası olarak NRG, diğer kriptopara modelleriyle karşılaştırıldığında daha çevre dostu bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Masternode uygulaması, örneğin Bitcoin’e kıyasla, rakip madencilik tabanlı modellerden daha az hesaplama gerektiren bir sisteme sahip.

NRG, karbon ayak izini azaltması ve daha küçük blok boyutları nedeniyle daha az hesaplama gücü ile çalışmak üzere özel olarak tasarlanmış.

Takım

Energi’nin 58 kişilik oldukça geniş bir ekibi var.

Projenin CEO’su Tommy blockchain ve kriptopara ekosisteminin önemli figürlerinden. Kriptoparalarla ilgili binlerce kişiye eğitim vermiş. Gözlemleri ve tecrübeleri sonucunda kendi kendini finanse eden, yöneten ve ayrıca kitlesel kabulü gerçekleştirebilmesi için Energi projesini yaratmış.

Ekibin tamamını görmek için tıklayınız.

Roadmap

Proje hakkında daha fazla detay için lütfen Whitepaper‘a göz atınız.

Twitter’a giriş tarihleri Ekim 2017. Takipçi sayıları 41.100. Çok iyi bir sayı.

Telegram’da bu sayı 16625.

Facebook’ta takip eden sayısı 40.000.

İlginç bir şekilde Instagram’daki takipçi sayıları 19.600. Şaşırdım çünkü genel itibarıyla projeleri Instagram’dan takip eden sayısı daha azdır.

Gördüğünüz üzere projenin bilinirliği çok iyi ve bu büyük bir avantaj.

Energi Coin Nasıl Satın Alınır?

Borsalarda NRG kısaltmasıyla işlem gören Energi Coin’e Türkçe dil desteği ve düşük komisyon oranları ile adından sıkça söz ettiren dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip olan kripto para borsası Binance üzerinden ulaşabilirsiniz.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin “Halving” Öncesinde Yeni Zirve Yapacak mı?

Sonraki Haber

Küçük İşletmeler İçin Blockchain Avantajları Masaya Yatırılacak

İlgili Haberler