Endonezya Kripto Paraların İslama Uyumluluğu Hakkında Fetva Yayınladı

İlayda Peker

Endonezya’nın en büyük İslami kuruluşlarından biri olan Nahdlatul Ulama’nın (NU) East Java şubesi, kripto para kullanımının İslam hukukuna göre haram veya yasak olduğunu ortaya koyan bir fetva yayınladı. Nahdlatul Ulama (PCNU) Şube Yönetiminden temsilciler ve Doğu Java’daki çeşitli İslami yatılı okullardan temsilcilerin bu fetvada görüşlerinin olduğu ifade ediliyor.

Endonezya ve Krito Paralar

Endonezya’da kripto para birimine ilgi son zamanlarda gözle görülür şekilde artıyor. Bu ayın başlarında, Coinformant tarafından yayınlanan bir raporda Endonezya’nın 2021 boyunca kripto hakkında makalelerle ilgilenen insan sayısında %1,772’lik büyük bir artış gördüğünü bildirdi.

Endonezya, dünyadaki en büyük Müslüman nüfusa ev sahipliği yapıyor ve gelişen bir kripto endüstrisine sahip. Endonezya Ticaret Bakanlığı’na göre, ülkenin bu yıl Mayıs ayına kadar yaklaşık 6,5 milyon kripto yatırımcısı vardı ve bu, Endonezya Menkul Kıymetler Borsası’na (IDX) kayıtlı 5,7 milyon bireysel yatırımcıyı gölgede bıraktı.

Kripto Paralar Haram Mı?

East Java Nahdlatul Ulama’nın 24 Ekim’de web sitesinde yayınlanan bir duyuruda başkan Kiai Azizi Chasbullah’ın şunları söylediği aktarılıyor:

Bahtsul masail katılımcıları, hükümetin kripto para birimini bir meta olarak tanımasına rağmen, İslami şeriat hukuku uyarınca yasallaştırılamayacağı görüşünde.

Grup, kripto para biriminin çok fazla spekülasyon içerdiği ve bu nedenle meşru bir yatırım olarak kullanılamayacağı için haram olduğu sonucuna vardı. Lirboyo İslami Yatılı Okulu’ndan Kediri’den bir temsilci, “Dolandırıcılığın yaygınlığı da dahil olmak üzere çeşitli hususlara dayanarak, yasadışı olarak kabul ediliyor” sözlerini kullandı.

Öte yandan bazı Müslüman alimler, kripto paranın İslam dini kanunlarına göre yasak olan kumarla benzer olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, görüşler farklılık gösteriyor ve dünyadaki diğer İslami kuruluşlar, İslam hukukunun kripto para birimine izin verdiğini söylüyor.

Örneğin; geçen yıl, finansta İslam hukukuna uyumu denetleyen Malezya makamı, dijital varlık işlemlerine izin vereceğini açıkladı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Elon Musk Kripto Para Yatırımcılarını Uyardı! Zarar Göreceksiniz!

Sonraki Haber

Sırada Shiba Inu (SHIB) Var! AMC, Dogecoin (DOGE) Katilini Kabul Edecek Mi?

İlgili Haberler