En İyi Kripto Para Özellikleri Tek Bir Coin’de Buluştu: MimbleWimbleCoin (MWC)

Bitcoin Haber
Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. BitcoinHaber, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. BitcoinHaber, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

MWC, diğer Blockchain protokollerinden daha büyük bir ağ ölçeklemesine, gizliliğe ve daha büyük ölçekte ikame gücüne sahip bir kripto para projesi olarak karşımıza çıkıyor. Mimblewimble (MWC) whitepaper’ında toplam MWC arzının 20.000.000 olacağı ifade ediliyor. Ayrıca temel katmandaki tüm işlemlerde Greg Maxwell’in Coin Join’i kullanılıyor.

Mimblewimble Nedir?

Yapılan açıklamalara göre Mimblewimble teknolojisi 2016 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana büyük ölçüde göz ardı edilen bir protokol oldu. Projenin verdiği bir örneğe göre, Andrew Poelstra’nın 2016 yılında Mimblewimble ile ilgili hazırladığı bir videonun üç yıl sonra MWC ana ağı başlatıldığında izlenme sayısı 18.000’den azdı.

Bunun yanında 2018 yılında “Toplam Nakit Sistemi: Mimblewimble’ın Kriptografik İncelenmesi” başlıklı bir dokümanda proje ile ilgili, kanıtlanabilir bir güvenlik analizi sunuluyor. İncelemeye göre, Mimblewimble’ın güvenliği kesin olarak kanıtlanabilen bir yapıya sahip. Bu sayede de proje, enflasyon oranları ve kripto para hırsızlığı konusunda benzerlerinden bir adım öne çıkmış oluyor.

Öte yandan whitepaper’a göre 20.000.000’luk sınırlı arzı ile MWC, Mimblewimble taban katmanını kullanıyor ve açık kaynak kodlu bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca her işlemde CoinJoin ve “gizli işlemler” kullanılıyor ve “Cuckoo Cycle Proof of Work” algoritması tercih ediliyor.

Bunların yanında projenin whitepaper’ında yer alan bilgilere göre, toplam arzın yarısını oluşturan 10.000.000 adet MWC genesis blokta üretildi ve kalan yarısı da madencilik ile dolaşıma katılacak. Ayrıca HODL programı için 2.000.000 MWC’nin ayrıldığı da yine yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Proje ekibi iyi bir dijital paranın 10 özelliği olduğunu ileri sürüyor: Arzı sabit, denetime dayanıklı, geliştirilebilir, uzun ömürlü, yok edilemez, alıcısı olan, taşınabilir, geri ödenebilir, özel ve bölünebilir. Ekip bu 10 özelliği bir araya getiren ve diğer projelerden de bu anlamda öne geçen bir kripto para tasarladıklarını vurguluyor.

Hayalet Para Mantığı

MWC işlemlerinin ana özelliği gizliliği artırmak. Bu amaçla temel katmandaki tüm işlemler “gizli işlemler” ve “imza kümeleri” CoinJoin mantığıyla ile gerçekleştiriliyor. Sonuç olarak bloklar içerisinde adresler, işlem tutarları, ara girdi ve çıktılar bulunmuyor. Eğer sistemdeki bir katılımcı değilseniz tüm girdiler ve çıktılar Blockchain’deki rastgele veri parçaları gibi görünüyor.

MWC ile yapılan işlemlerde, gönderilen para karşı taraf tarafından harcandığında birbirine bağlanabiliyor. Yani, Ali Ayşe’ye para gönderip ardından Mehmet’e para gönderdiğinde ve Ayşe parayı hiç harcamadığında bu üçlü işlemde aslında Ayşe hiç yokmuş gibi oluyor. Bilindiği gibi Bitcoin blockchain’inde bunun aksine adreslerden geriye dönük takip yapılabiliyor.

Bunların yanında MWC geliştirme ekibi, MimbleWimble protokolünün tüm avantajlarını geliştirmeye ve ortaya çıkarmaya çalışıyor. Ekip zaten tamamen işlevsel bir GUI cüzdanı oluşturdu ve MWC’nin güvenli bir şekilde çevrimdışı soğuk depolanması için bir yöntem geliştirdi.

HODL Programı

Yapılan açıklamalara göre MWC HODL programının temel amacı, MWC ürününün hem alıcılar hem de hodl’lar için en üst değerde olmasını sağlamak. Bu amaçla bahsi geçen program için 2.000.000 MWC ayrıldı.

HODL programı kayıt ve hak talebinde bulunma da dahil olmak üzere birçok aşamadan oluşacak. Yapılan açıklamalarda HODL programına yalnızca kayıtlı cüzdanların dahil edileceği ve yalnızca bir kez kayıt yaptırılmasının yeterli olacağı ifade ediliyor. Talepler, işlemlerin alınması, imzalanması ve sonuçlandırılması için kullanıcıların belirtilen zamanlarda belirtilen faaliyetleri gerçekleştirmesi gerçekleşecek ve süreç bir airdrop’a benzer şekilde ilerleyecek. Bir kullanıcı QT GUI cüzdanı 1.0.15 veya daha yeni bir sürümünü kullanarak, HODL sekmesine tıklayarak ve kayıt adımlarını izleyerek HODL programına kaydolabilir.

Öte yandan HODL kayıtları sınıflara ayrılacak. Mevcut sınıflar, ağ konsensüs kurallarındaki dolaşıma sokulan para oranı değişikliklerine göre bölünecek. Bahsi geçen sınıflandırma ise şu şekilde olacak:

  • Sınıf 1: 0 bloğunda başlar ve 202.500 bloğunda biter.
  • Sınıf 2: 202,501 bloğunda başlar ve 212,580 bloğunda biter.
  • Sınıf 3: 212.581 bloğunda başlar ve 385.380 bloğunda biter.

HODL programı ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

MWC, “iyi dijital paranın 10 özelliğini bir araya getirmeyi hedefleyen bir ekip tarafından oluşturuldu ve tasarlandı. Proje ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilir ve platformu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. BitcoinHaber, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. BitcoinHaber, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

MakerDao, Krizleri Önlemek Amacıyla Çalışma Yaptı

Sonraki Haber

Ünlü Yatırımcı: Bitcoin Fiyatı 13.000 Dolara Gidiyor

İlgili Haberler