En Büyük Kripto Dolandırıcılıklarından Birinde 27 Tutuklama

İlayda Peker

Kripto para birimi endüstrisi tarihindeki en büyük dolandırıcılıklardan biri olan PlusToken’ın hikayesi, düzinelerce büyük şüphelinin tutuklanmasıyla bir kez daha gündeme geldi.

27 Kişi Tutuklandı

Çin’in yerel kripto para haber kaynağı ChainNews tarafından yayınlanan 30 Temmuz tarihli rapora göre, 27 kadar çekirdek PlusToken ekip üyesi Çin polisi tarafından tutuklandı. Rapora göre, PlusToken dolandırıcılığındaki yatırımcı kayıplarının toplam tutarının 40 milyar Çin Yuanı yani yaklaşık olarak 5,7 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

ChainNews tarafından yayınlanan raporda ayrıca Çin polislerinin planın 82 çekirdek üyesini daha tutuklamak olduğundan bahsediliyor.

Dolandırıcılık Devam Edebilir Mi?

Blockchain tabanlı yatırım şirketi Primitive Ventures’ın kurucu ortağı Dovey Wan Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda dolandırıcılık girişiminin ana anahtarının zaten teknik olarak yakıldığını açıkladı ve dolandırıcılık yapılamayacağını belirtti.

Wan konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

Umarım bu girişim, Çin toplumu için etkili bir DAO (Merkezi Olmayan Otonom Örgüt), aşağıdan yukarıya bir yönetişimi ve halk için gerçek bir hareket başlatmak için iyi bir öğrenme deneyimi olabilir.

Bilindiği gibi PlusToken dolandırıcılık girişimi kripto tarihindeki en büyük dolandırıcılıklardan biri olarak ortaya çıktı. Proje başlangıçta yüksek yatırımcı getirisi sunan Güney Kore merkezli bir borsa olarak sunuldu. Sonunda, birkaç milyon katılımcı yatırımlarını geri çekemediklerini fark ettikten sonra tüm operasyonun bir dolandırıcılık girişimi olduğu ortaya çıktı. Daha önce bildirildiği gibi, dolandırıcılık planının toplam yaklaşık 5 milyar dolar ile yatırımcıları dolandırdığı tahmin ediliyor.Total
20
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

2020’nin En İyi Performans Gösteren Kriptosu Hangisi?

Sonraki Haber

XRP Yatırımcılarını İlgilendiren Ripple Davasında Yeni Gelişme!

İlgili Haberler