Elon Musk’tan Önemli Açıklama: “Videodaki Kişi Ben Değilim”

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre Tesla CEO’su Elon Musk, sahte bir kripto projesini desteklediği iddia edilen deepfake bir videoya tepki gösterdi. Kısa süre önce yayınlanan bir tweet’te, popüler isim videodaki kişinin “kesinlikle” kendisi olmadığını belirtti.

Kötü Niyetli Kişiler İş Başında

Bu haftanın başlarında Twitter’da viral hale gelen deepfake video, yatırımcıları kripto mevduatlarında %30 getiri sunan bir işlem platformuna yatırım yapmaya çekmeyi amaçlıyordu.

Birçok Dogecoin hayranı, Musk’ın sesinin robotik ve anlaşılmaz olduğunu iddia ederek videonun kalitesizliğinden dolayı sorunlar olduğunu dile getirdi ve bir Twitter kullanıcısı, “Bu korkunç bir deepfake” ifadelerini kullandı.

Dogecoin kurucu ortağı Billy Markus ise böyle bir sahtekarlığa düşecek kadar araştırma yapmayan kişilerin paralarını kaybetmeyi hak ettiğini dile getirdi.

Öte yandan deepfake, birinin gerçek hayatta gerçekte olmayan şeyleri yapması için ikna edici bir şekilde değiştirilmiş bir sentetik medya parçası olarak tanımlanabilir. Yüksek kaliteli klonlar oluşturmak, pahalı hesaplama kaynakları gerektirir. Genellikle üretken bir çekişmeli ağ (GAN) yardımıyla oluşturulurlar.

Deepfake’lerin giderek daha karmaşık hale gelmesiyle, manipüle edilmiş medyayı tespit etmek için kullanılabilecek güvenilir algılama araçlarına acilen ihtiyaç duyuluyor.

Elon Musk ve Kripto Paralar

Aslında Elon Musk hem dünyada hem kripto para ekosisteminde oldukça popüler. Özellikle Dogecoin ile ilgili açıklamaları büyük ilgi görüyor ve hala DOGE fiyatı üzerinde diğerlerine kıyasla daha az da olsa etki yaratıyor.

DOGE yazının kaleme alındığı an itibari ile 0,078 dolardan işlem görüyor ve son 24 saat içinde yüzde 6 oranında değer kaybetmiş olması dikkatleri çekiyor.

DOGE rekor seviyesini 8 Mayıs 2021 tarihinde 0,73 dolar ile kırmıştı ve şu anda DOGE’nin rekor seviyesinin yüzde 90 altında işlem gördüğü ifade edilebilir.Total
17
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bu Haber Metaverse Token’ın İşine Yaradı!

Sonraki Haber

Terra 2.0 Nedir? Binance Neden LUNA ve UST’yi Kaldırdı!

İlgili Haberler