Elon Musk’tan Enflasyon Açıklaması: BTC ve Altcoin’ler Nasıl Etkilenebilir?

İlayda Peker

Elon Musk işlerin düzeldiğini düşünüyor. Tesla hissedarlarıyla yaptığı yeni bir toplantıda milyarder, ABD ekonomisinin geleceği konusunda iyimser düşüncelerini paylaştı. Peki, bu durum Bitcoin ve kripto paraları nasıl etkileyecek?

ABD Ekonomisi

Tesla‘nın son hissedar toplantısında, milyarder dünyanın en büyük ekonomisinin karşılaştığı zorluklardan bahsetti. Örneğin; ABD Merkez Bankası (FED), 40 yılın en yüksek enflasyonu ile başa çıkmak için faiz oranlarını yükseltiyor. Bu, kripto alanı da dahil olmak üzere birçok endüstriyi etkiledi. Buna Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmanın yol açtığı belirsizlikler ve Çin ile artan gerilimler de ekleniyor. Bu, birçok iktisatçının ABD’nin büyük bir ekonomik durgunluk dönemine gireceğine inanmasına neden oldu.

Musk ise güçlü bir kriz döneminin birçok iflasa neden olabileceğini ve bu durumun 2023’ün sonuna kadar uzayabileceğini belirtti. Ancak dünyanın en zengin insanı, bu senaryonun çok kadar kötü olmayacağını ifade etti ve yaklaşan krizin “nispeten hafif” olacağını tahmin ettiğini dile getirdi.

Bu durumun nedenlerinden biri Musk’a göre çoğu şirketin borcunun az olacak olması ve Musk, “Şirketlerin şu anda sahip oldukları borç nispeten düşük, bu yüzden muhtemelen hafif ile orta derecede bir durgunluk, belki 18 ay kadar sürebilir.” sözlerini kullandı.

Öte yandan enflasyon konusunda da Tesla CEO’su, kendisinin ve ekibinin zaman içinde fiyatların nereye gittiğine dair iyi bir görüşe sahip olduklarını söyledi. Bunun nedeni, otomotiv firmasının faaliyetlerini sürdürebilmesi için dünyanın farklı bölgelerinden gelen çeşitli ürün ve girdilerle ilgilenmesi gerekmesi.

Yapılan açıklamalara göre şirket tarafından kullanılan emtia fiyatları zaten düştüğü için, bu önümüzdeki altı ay boyunca devam etmesi gereken bir eğilim. Bu nedenle Musk enflasyonun “hızla düşeceğini” öngörüyor.

Bitcoin ve Kriptolara Etkisi

Böyle bir durumda faiz artırımları duracağı için Bitcoin ve kripto para birimlerinin güçlenebileceği ifade ediliyor. Ancak eğer dolarda bir yükseliş gelirse analistler BTC ve altcoin’lerde biz düşüş yaşanabileceğini ifade ediyor.

Buna ek olarak kripto para analistleri de piyasanın gidişatı ile ilgili çok kötü senaryolara sahip değiller. Dolayısıyla her ne kadar her an her şey olabilir olsa da küresel ekonomik görünümün Bitcoin ve altcoin’ler için de olumlu olacağı düşünülüyor.


Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin ve Altcoin’lerde Düşüş Var: Önemli Seviyeler

Sonraki Haber

DeFi’nin Büyümesi İçin Neye İhtiyaç Var?

İlgili Haberler