Elon Musk Kripto Para Yatırımcılarını Uyardı! Zarar Göreceksiniz!

Fatih Uçar

Tesla CEO’su Elon Musk kısa süre önce kripto para yatırımcılarını ilgilendiren önemli bir uyarıyı destekledi. Hali hazırda kripto paralarla ilgilenen yatırımcıların en fazla şikayet ettiği konulardan biri gözlerini fiyat ekranından ayıramamak. Bunun oluşturduğu psikolojik baskı ve düşüşlerde yaşanan stres özellikle mental anlamda insanlara zarar veriyor. Hatta daha ileri seviyede strese bağlı kalp krizine kadar süreç ilerleyebiliyor.

Elon Musk Uyarıyor

Tesla CEO’su Elon Musk, son tweetine göre kripto para fiyatlarını takip etmenin zihinsel sağlık sorunlarına neden olabileceğine ikna oldu. Bu uyarı Bitcoin fiyatının bir dakika içinde %7’den fazla düşmesinden sonra geliyor. Milyarder, kişisel olarak Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin‘e sahip olsa da Musk’ın kripto para birimi varlıklarının onun strese sokması pek mümkün değil. En azından açıkladığı rakamlar onun servetinin sadece çok az bir kısmını temsil ediyor.

Elon Musk’ın toplam serveti 300 milyar doların üzerine çıktı ve dünyanın en zengin ismi olarak tahtına oturdu.

Musk’ın endişeleri yersiz değil. Yakın zamanda yapılan bir anket üniversite öğrencilerinin kripto para yatırımı nedeniyle stres ve sürekli ruh hali değişimlerinden mustarip olduğunu tespit etti. İskoçya’da kripto para bağımlılığından mustarip olanlar için bir rehabilitasyon kliniği var. Edinburgh merkezli Castle Craig, şimdiden 15 hastayı tedavi etti.

Kompulsif kumar oynamayı andıran bu bağımlılık bazı yatırımcılar için tedaviyi zorunlu hale getiriyor.

Sağlığınızdan ve Canınızdan Olmayın

Sosyal medyada paylaşılan astronomik hedefler, yatırım tavsiyeleri ve binlerce kat değerlenen tokenlar insanları volatiliteye bağlıyor. Bilinçsizce yapılan kripto para yatırımları çok sayıda insanın canını veya sağlığını kaybetmesine sebep oldu.

Bu yıl yaşanan sert fiyat hareketlerinde intihar eden esnafları duymuştuk. Örneğin bir kuyumcu çok fazla yükseleceğini düşünerek tüm yatırımlarını kriptoya çeviriyor. İlk defa piyasalara bu yıl giriş yaptığı için düşen fiyatın yeniden yükselmeyeceğine inanarak kendini sıfırı tüketmiş bir adam olarak gördü, sonunda intihar etti. Belki doğru risk yönetimiyle bugün kazançlı bile çıkabilirdi.

Spot ticarette dahi bu denli riskler, stres varken ilk defa bu yıl kriptolarla tanışan yatırımcıların hiçbir bilgi ve tecrübe olmaksızın daha fazla kazanç için marjin işlemlere yönelmesi tam anlamıyla kumardır.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

MicroStrategy 3. Çeyrekte de Bitcoin (BTC) Varlıklarına Yenilerini Ekledi!

Sonraki Haber

Endonezya Kripto Paraların İslama Uyumluluğu Hakkında Fetva Yayınladı

İlgili Haberler