“Elon Musk Bitcoin’lerini Sattı” İddiasının Perde Arkası: İşler Sanıldığı Gibi Değil

İlayda Peker

Elon Musk ile ilgili ortaya çıkan son haberler Bitcoin (BTC) yatırımcılarının kafasını karıştırdı ancak Tesla CEO’sunun açıklamalarına göre oratada kafa karıştıracak bir durum bulunmuyor.

Musk, Bitcoin Sattı Mı?

Barstool Sports’tan Dave Portnoy yakın zamanda yaptığı açıklamalarda Elon Musk’ın düşük fiyattan bitcoin aldığını ve ardından fiyat yükselince satış yaptığını dile getirdi. Portnoy’a göre Musk bir nevi pump and dump yaparak büyük miktarda servet elde etti.

Ancak Musk’ın açıklamalarına göre durum böyle değil. Portnoy’a olayı çok yanlış değerlendirdiğini söyleyen Musk, kendisinin hiç BTC satmadığını, Tesla rezervlerindeki Bitcoin’lerin %10’unun satıldığını dile getirdi. Tesla’nın böyle bir adım atmasının ise Musk, likidite sağlamak amacıyla yapıldığını ifade etti.

Bilindiği gibi Tesla BTC fiyatı yaklaşık olarak 37.000-38.000 dolar bandında iken 1,5 milyar dolarlık BTC almıştı ve bu alım sayesinde firma, araç satışlarından elde ettiklerinden daha fazla Bitcoin’den kar elde etmişti.

Bunlara ek olarak Tesla’nın Bitcoin’lerini sattığının ortaya çıkması, 2021 yılının birinci çeyreğine ait verilerin paylaşılması ile oldu. Bu verilere göre Tesla, likidite sağlamak amacıyla yaklaşık olarak 270 milyon dolar değerinde BTC sattı.

Bu Durum Ne Anlama Geliyor?

Eğer Elon Musk, kendi Bitcoin’lerini satmış olsaydı o zaman muhtemelen popüler isme daha fazla saldıran olacaktı. Çünkü Musk’ın önce Bitcoin fiyatını yükseltmek için düşük seviyeden alım yaptığı ve ardından yüksek fiyattan satış yaptığı yorumları gelecekti. Nitekim Portnoy’un da bu minvalde düşündüğü görülüyor.

Ancak Bitcoin tutan bir firmanın masraflarını karşılamak ve likidite sağlamak için BTC satması işlerin sanıldığı gibi olmadığını ortaya koyuyor. Buna ek olarak şirketin sahip olduğu tüm BTC’leri elinden çıkarmamış olması da aslında Tesla’nın hala BTC’de kısa, orta ya da uzun vadede artış beklediği anlamına geliyor olabilir.


Total
8
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Tether’in (USDT) Piyasa Değeri Artık 50 Milyar Dolar!

Sonraki Haber

Güney Kore’de Neler Oluyor: Tüm Kripto Para Borsaları Kapanabilir Mi?

İlgili Haberler