Elastos Coin Nedir?

Elastos ELA Nedir

Merhaba sevgili okurlar. Elastos projesinin Temel Analiz’i ile karşınızdayım. Bu yazımız ile “Elastos Projesi Nedir? Nasıl Çalışır?” sorularına cevap bulmaya çalışacağız.

Elastos (ELA) Nedir?

Elastos merkezi olmayan uygulamaların (Dapp’lerin) merkezi bir sunucu kontrolünde olmadan istemcilerin direkt birbirlerine bağlandığı bir platform olacaktır. Kişiler bu uygulamalara cep telefonlarından işletim sistemini değiştirmeden erişebilecekler. Elastos’un amacı blockchain teknolojisini kullanarak yeni bir tür internet kurmak. Bu yeni internette insanlar dijital varlıklar bulundurabilecekler ve bu varlıklardan gelir elde edebilecekler.

Günümüzde sınırsıza yakın dijital kitap, film, müzik ve oyun bulunmakta. Ancak insanlar tam olarak bu ürünlerin dijital haklarına sahip değil. Örneğin bir dijital kitap satın alabilirsiniz ancak başkasına satamazsınız. Peki gerçekten sahip olmak mı istiyorsunuz ? Elastos bu gibi dijital varlıkları  kişiselleştirebilmeyi ve takas edilebilir kılmayı hedefliyor.

Hedef; kullanıcıların başka bir aracı ya da medya oynatıcısı olmadan makalelere, oyunlara, filmlere ulaşmalarını sağlamak. Elastos blockchain teknolojisini kullanarak bu tür dijital içeriklere bir kimlik ekleyerek kimin hangi dijital içeriğe sahip olduğunu öğrenmeyi mümkün kılıyor. Elastos internetinde film yapımcıları ürünlerinin kaç kez izlendiğini görebilirler.

Elastos ve blockchain teknolojisinin birleşimi, güvenli bir internet servisinin temellerini atıyor.

Elastos Coin Yorum

Elastos’un tasarım felsefesi Rong Chen ismindeki Microsoft’un eski yazılım mühendisinden çıkmış. Microsoft’tan edindiği deneyimlerin üzerinden yola çıkan Chen uygulamaların ve servislerin direkt internete bağlanmadan çalışabileceği bir platform yaratmak istemiş.

İnternet erişimi olmadan zararlı yazılımlar ile internet üzerinden kullanıcı bilgilerinin çalınması veya başka servislere saldırı yapılması mümkün değil. Chen’in görüşü zamanla açık kaynaklı ve sanal makinaların işlemcilerine çok yük olmayan bir sisteme dönüşmüş (github.com/Elastos). 2017 yılında blockchain teknolojisi Chen’in görüşü ile birleşerek Elastos Akıllı ağının kurulmasını mümkün kılmış.

Elastos Nedir?

Elastos akıllı ağı 4 sütun üzerine kurulu:

 • Elastos Blockchain’i: Elastos her cihazın, kişinin internet sitesinin ve dijital mülkün güvenilebilir bir kimliği olabileceği merkezi olmayan bir akıllı ağ kurmak istiyor.
 • Elastos Runtime’ı: Elostos Runtime ağır olmayan ve uygulamaların ve servislerin internete direkt erişimlerini engelleyen bir işletim sistemidir. Elastos Runtime müşterilerin mobil cihazlarında ya da bilgisayarlarında çalışır.
 • Elastos Taşıyıcısı: Elastos taşıyıcısı merkeziyetsiz, eşler arası bir platformdur. Bu taşıyıcı, sanal makineler arasındaki tüm ağ trafiğini devralır ve uygulamalar adına bilgi aktarır.
 • Elastos Yazılım Geliştirme Kiti (SDK): Uygulamalar, Akıllı Web’deki kimliklerine ve Elastos Carrier hizmetlerine erişmek için Elastos Yazılım geliştirme setine ihtiyaç duyar.

ELA Coin Yorum

 • Elastos, Elastos Carrier platformunda önceden tanımlanmış birkaç yan zincirin bulunmasıyla ana zincirin aşırı yüklenmesini önler.
 • Elastos dijital içeriğin mülkiyet haklarını destekler. Elastos, dijital varlıklar ya da uygulamalar için token’ları yayınlama ve akıllı içerikli sözleşmeler aracılığıyla dijital içeriğin sahipliğini kurma yeteneğine sahip.
 • Elastos Runtime, müşterilerin mobil cihazlarının işletim sisteminde çalışır. Uygulamalar ücretsizdir ve performansları mevcut mobil uygulamalarla karşılaştırılabilir.
 • Elastos, geleneksel programlama dillerini destekleyerek kod yazmanın nispeten kolay olmasını sağlar. Elastos ayrıca popüler programlama çerçevelerini destekler.
 • Uygulamaların ağdan ayrılması, dijital içeriğin sızdırılmamasını sağlar.
 • Elastos uygulamaları iOS, Android ve Windows gibi işletim sistemlerinde çalışırken bile, yerel işletim sistemi dijital varlıkların mülkiyet haklarını sabote edemez. Dijital varlıkların değeri korunur.
 • Android veya iOS uygulamaları gibi Elastos dışı uygulamalar için, kullanıcılar Elastos SDK’sı aracılığıyla Elastos Akıllı Web’e erişebilir. Kullanıcılar Elastos Akıllı Web Kimliğini kullanarak Elastos dışındaki uygulamalara giriş yapabilirler. Kullanıcılar, Elastos dışı uygulama verilerini Elastos bulut depolama alanında da tutabilirler.
 • Elastos akıllı sözleşmeleri ve Elastos Dapps, Elastos Smart Web üzerinde çalışır. Bu kapalı bir platform oluşturur ve Blockchain üzerine ve dışına taşınmanın gerekliliğini ortadan kaldırır. Bu kapalı platform, kullanıcıların dijital varlıkları ticareti sırasında kendilerini güvende hissedebilecekleri özel bir ekonomik bölge yaratıyor. Bu, servet yaratmak için gerekli olan kapalı bir üretim, işlem ve tüketim döngüsünü mümkün kılar.

Bitcoin, Ethereum ve Elastos’un faydalarının kısa bir özeti;

• Bitcoin = Güvenilir kayıt defteri
• Ethereum= Güvenilir kayıt defteri +Akıllı Kontratlar
• Elastos= güvenilir kayıt defteri + Akıllı Kontratlar + para kazandırabilen dijital uygulamalar (Apps) ve dijital mülkler.

Aşağıdaki tablo, Elastos platformunun temel bileşenleri arasındaki ilişkileri göstermekte:

Proje hakkında daha geniş bilgi için lütfen tıklayınız.

Elastos’un alanında uzman ve oldukça geniş bir ekibi var. Tamamını görmek için tıklayınız.

Güncel Roadmap şu şekilde:

Twitter’a giriş tarihleri Ağustos 2017. Takipçi sayıları yaklaşık 32 bin. Bu harika!

Facebook’ta 16.367 takipçileri var.

Telegram’da bu sayı 9533.

Elastos Coin Nasıl Satın Alınır?

Borsalarda ELA kısaltmasıyla işlem gören Elastos Coin’e Türkçe dil desteği ve düşük komisyon oranları ile adından sıkça söz ettiren dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip olan kripto para borsası Binance üzerinden ulaşabilirsiniz.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Çin Ekonomik Darboğazdan Kurtulmak İçin 1.2 Trilyon Yuan Basacak

Sonraki Haber

Çin’in Önceliği: Dijital Dönüşüm

İlgili Haberler