El Salvador’un Kredi Riski Artıyor! Bitcoin Kararından Vazgeçecekler Mi?

Fatih Uçar

Kredi derecelendirme kuruluşu, El Salvador’un Bitcoin deneyinin ülkenin risk profilini yükselttiğine ve dış borç piyasalarına erişimini sınırlayabileceğine inanıyor. Peki aldığı Bitcoin’lerden zarar eden Nayib Bukele bu karardan geri adım atacak mı?

El Salvador’un Kredi Riski Artıyor

Moody’s Investors Service’e göre, El Salvador’un Bitcoin’i (BTC) benimsemesi, ülkenin egemen kredi görünümü üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Moody’s analisti Jaime Reusche, bu hafta Bloomberg’e El Salvador’un Bitcoin alımlarının geçmişte likidite sorunlarıyla mücadele eden bir ülkenin “kesinlikle risk portföyüne katkıda bulunduğunu” söyledi.

Başkan Nayib Bukele liderliğinde El Salvador, Bitcoin‘i yasal ihale olarak kabul etti ve ödemeleri, transferleri ve mülkiyeti kolaylaştırmak için devlet tarafından işletilen bir kripto cüzdanı yayınladı. Bugüne kadar 1,391 Bitcoin alan El Salvador birkaç kez fiyat düşüşlerini alaya alarak “dipleri satın aldı” elbette her zaman kazançlı çıkmadılar.

Reusche, daha fazla BTC biriktirmenin El Salvador’un temerrüt riskini artıracağı konusunda uyardı. “Çok daha yükselirse, bu, geri ödeme kapasitesi ve ihraççının mali profili için daha da büyük bir risk anlamına gelir” dedi.

El Salvador Tepki Alıyor

El Salvador’un kredi notunu düşürmenin yanı sıra Moody’s, ülkenin sözde Bitcoin yanardağ tahvilinin yabancı tahvil piyasalarına erişimini sınırlayabileceği konusunda uyardı. Yaklaşık 1 milyar dolar toplaması beklenen yanardağ tahvilinden elde edilen gelir, El Salvador’un Bitcoin City projesini finanse etmek için kullanılacak.

Eski finans kurumları tarafından El Salvador‘un Bitcoin alımlarına yapılan saldırılar yeni bir şey değil. Kasım 2021’de Washington merkezli Uluslararası Para Fonu, El Salvador’u Bitcoin’i yasal ihale olarak kullanmaya karşı uyardı. Bu arada Dünya Bankası, ülkenin Bitcoin Yasasını uygulama konusunda yardım talebini iddia edilen çevresel ve şeffaflık endişeleri nedeniyle reddetti.

Yine de El Salvador, Bitcoin‘i benimseme ve kripto yatırımcıları ve girişimcileri için çekici bir ortam yaratma konusunda kararlılığını korudu. Geçen hafta, maliye bakanı Alejandro Zelaya, ülkenin Bitcoin Yasasının zaten yabancı yatırım çektiğini söyledi. Bu yıl finans otoritelerinin El Salvador’u tehdidi devam edeceğe benziyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum’un Alternatifi Hangi Kripto Para Olabilir?

Sonraki Haber

Ethereum Fiyatı: ETH’da Önemli Destek ve Dirençler

İlgili Haberler