El Salvador’un Bitcoin Yasası ve Cüzdanı 7 Eylül’de Geliyor: İşte Detaylar

İlayda Peker

El Salvador, Bitcoin’i yasal varlık olarak kabul ettiğinden bu yana çok fazla eleştiriye maruz kaldı. Ama görünüşe göre El Salvador’u hiçbiri yıldırmadı. El Salvador Bitcoin Yasasını Eylül ayında uygulamaya hazırlanıyor.

Cüzdan Uygulaması ve Yasının Çerçevesi

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, 7 Eylül’de Bitcoin Yasası’nın uygulamaya alınacağını dile getirdi. Bahsi geçen yasanın ana hatlarını paylaşan Bukele aynı gün Chivo cüzdan uygulamasının da kullanıma sunulacağını dile getirdi.

23 Ağustos’taki bir tweet dizisinde Başkan Nayib Bukele Chivo Cüzdan uygulamasının, kullanıcıların Bitcoin’lerini otomatik olarak dolara çevirmelerini sağlayacak bir özelliğe sahip olacağını söyledi. Ayrıca BTC’lerini elinde tutmayı ve daha sonra nakit olarak çekmeyi seçen kişiler, bunu hükümet tarafından kurulacak olan 200 ATM’den herhangi birinde yapabilirler.

Buna ek olarak El Salvador genelinde para çekme ve para yatırma işlemleri için 50 şube kurulacak. Ayrıca cüzdan ve ATM’lerin nasıl kullanılacağı konusunda da eğitim verilecek. Başkan, nakit çekimlerin günün 24 saati ve komisyon ödemeden yapılabileceğini de sözlerine ekledi.

İlk Adımlar

Bukele, ilk olarak Haziran ayında Chivo cüzdanının oluşturulduğunu duyurdu. El Salvador Başkanı’na göre, uygulamayı indiren yetişkin vatandaşlar 30 dolar değerinde Bitcoin alacak. Bukele’nin belirttiği gibi hükümetin Bitcoin planının bir diğer avantajı, havalelere harcanan paradan tasarruf sağlaması olacak. Başkan, görüşünü şöyle ifade etti:

El Salvador, havale komisyonları olarak yılda 400 milyon dolar ödüyor. Sadece bu tasarruf, insanlarımız için büyük bir fayda sağlayacaktır. Nakit taşımanın gerekmemesi de bir avantajdır. Daha güvenli ve daha pratik.

Ayrıca, yurtdışındaki El Salvadorlular, cüzdan uygulamasını ülkedeki ailelerine ve arkadaşlarına para göndermek için de kullanabilirler. Bukele bu noktada insanların uzun kuyruklar ve komisyonlar ile Western Union’ı da tercih edebileceklerini söyledi.

Bitcoin Kabulü Zorunlu Değil

Haziran ayında ülkede Bitcoin yasası lehinde oylanan ve dönüm noktası olan mevzuatının ardından, plan muhalefetle karşı karşıya kaldı ve Dünya Bankası da El Salvador’un Bitcoin uygulamasına yardım etmeyi reddetti. Ancak Başkan, Bitcoin’in benimsenmesinin ülkedeki vatandaşlar için isteğe bağlı olduğunu vurguladı.Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum’da Sinyaller Karıştı Mı: Teknik Göstergeler Ne Diyor?

Sonraki Haber

Binance Coin (BNB) Analiz ve Yorumları – 24 Ağustos 2021

İlgili Haberler