El Salvador’dan Sonra Bu Ülkede Bitcoin (BTC) Kullanıma Açılabilir!

Fatih Uçar

Bitcoin (BTC) için tarihinin en büyük deneyi El Salvador’da başladı. En büyük kripto paranın günlük hayatta kullanılabilirliğiyle ilgili önemli veriler sağlayacak olan bu gelişme ciddi ilgi gördü. Latin Amerika ülkelerinin kripto para madencilerini ülkelerine çekmek istediğini biliyoruz. Son yapılan araştırmaya göre Brezilya vatandaşlarının önemli bir kısmı Bitcoin’in günlük yaşantıda kullanılmasını istiyor.

Zayıf Ekonomilere Bitcoin Çözümü

JPMorgan tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapora göre gelişmiş ülkeler Bitcoin ile kalkınmalarına fayda sağlayabilir. Yüksek işlem ücretlerine çözüm olan Bitcoin (BTC) aynı zamanda ülke vatandaşlarının kayıt dışı ekonomiden uzak durmasına da yarar sağlıyor. Gelişmekte olan ülkelerde kayıt dışı ekonomi ciddi gelir kayıpları doğuruyor.

Brezilya hassas ekonomisi ve yüksek enflasyon sebebiyle zor günler yaşadı. Halkın önemli bir kısmı kendilerine ek gelir sağlayabilmek için kaçak kripto para madenciliği yapıyor. Bunun Arjantin ve Venezuela gibi ülkelerde de görüyoruz.

Halk Bitcoin (BTC)’i İstiyor

Globo tarafından kısa süre önce yayınlanan bir ankete göre ülke vatandaşlarının en az %48’i El Salvador’daki gibi Bitcoin’in yasal ihale olmasını istiyor. Bitcoin’i günlük alışverişlerinde kullanmak isteyen Brezilyalılar kripto paralara ciddi yatırımlar yapıyor. Geçtiğimiz yıl yapılan anketlerde vatandaşların %33’ü kriptolara asla yatırım yapmayacağını söylerken bu yıl bu oran %12’ye kadar düştü.

Borsada işlem gören Bitcoin fonu ile Kanada’dan sonra ikinci sıraya yerleşen Brezilya birçok ülkeye göre kriptolara ılımlı bakıyor. Brezilya, Arjantin, Kolombiya, Şili ve Kosta Rika ve diğer Latin Amerika ülkelerinde bulunan insanlar kripto paraların kendileri için kurtuluş olduğunu düşünüyor.

El Salvador’un tarihi adımı Chivo cüzdanının yaşadığı bazı teknik aksaklıklar sebebiyle gölgelenmiş olsa da uzun vadede ülkeye katkı sağlayacak gibi görünüyor.

Küresel ölçekte yapılan anketler diğer ülke vatandaşlarının da Bitcoin’i günlük yaşantıda kullanmak istediğini gösteriyor. Amerikalıların şimdilik %27’si Bitcoin (BTC) için hükümetin pozitif adımlar atmasını bekliyor.

Elbette buna karşı çıkanlar da var, El Salvador yakın zamanda Bitcoin karşıtı gösterilere sahne oldu. Özellikle muhalefet partileri bu konuda birleşti ve Bukele’nin ülkeyi kaosa sürüklediğini savunuyor.


Total
8
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

SEC ve Kripto Para Ekosistemi Arasında İşler Kızışıyor

Sonraki Haber

Bitcoin’de Bir Likidite Krizi Oluşabilir: 43.000 Dolar Yeniden Test Edilebilir!

İlgili Haberler