El Salvador’dan Sonra Bitcoin (BTC)’i Kabul Edecek İkinci Ülke Bu Olabilir!

Fatih Çetin

Bitcoin (BTC)’in kimine göre bir para birimi iken ezici çoğunluk onu değer deposu olarak görüyor. Birçok zayıf ekonomi kendisine fayda sağlayacağını düşündüğü için Bitcoin’i yasal para birimi yapmayı değerlendiriyor. Elbette bunun artıları olduğu gibi eksileri de var. Sıradaki çılgın ülke belli oldu işte detaylar.

Zimbabve ve Bitcoin (BTC)

Zimbabve, Bitcoin’i yasal ihale olarak benimseyen bir sonraki ülke olabilir. El Salvador bu adımı gelen yoğun tepkilere rağmen attı, başlarda birtakım sorunlar yaşasa da şimdilik işlem yolunda görünüyor. Elbette Bitcoin (BTC) yeniden 20.000 dolarlı seviyelere düşmediği sürece. Zimbabve vatandaşları kripto paralara yoğun ilgi gösteriyor ve hükümet yasakçı düzenlemeler yerine daha kucaklayıcı adımlar atıyor.

Yerel haber ajansı Bulawayo24’e göre kabinenin e-devlet teknoloji biriminin daimi sekreteri ve başkanı olan emekli Tuğgeneral Charles Wekwete, iş dünyası ile bu konuda görüşmelerin yapıldığını doğruladı.

Yetkililer, tüketicileri korumak ve ülkenin mali geleceğine yardımcı olmak için düzenlemeler geliştirmeye çalışıyor. Bu nedenle, hükümet herhangi bir önemli politika değişikliği yapmadan önce çeşitli sektörlerden girdi aradı.

Ülke henüz bu kararı değerlendiriyor olsa da olası risklerden dolayı temkinli hareket etmek zorunda. Kara para aklama, suçun finansmanı ve ülkede zaten az olan paranın yurt dışına uçması bu risklerin başında geliyor.

Afrika ve Kripto Paralar

Afrika ülkelerinin kripto paraları yoğun şekilde kullandığı biliniyor. Elbette bunun birçok sebebi var en başta da artan enflasyon geliyor. Zayıf ekonomilerde çift haneli enflasyon rakamları vatandaşların belini büküyor. Elbette buna etkili çözümler üretmek gerekir ancak halkın böyle bir yetkisi yok ve onlar da yatırımlarını koruyabilmek için Bitcoin (BTC) gibi varlıklara yöneliyor.

Paranızın her gün değer kaybetmesi canınızı sıkar aynı zamanda refah düzeyinizi de düşürür. Üstelik yatırımlarınızı güvenli bir şekilde saklamanız gerekir, bazı ülkelerde bankada mevduat tutmak pek güvenli görülmüyor. Bir Afrika ülkesinde yaşıyorsanız ertesi gün askeri darbeyle uyanabilirsiniz, bankadaki paranıza devlet tarafından el konulabilir. Peki çözüm ne? Afrikalılar emeklilik için biriktirdikleri paraları uzun vadeli kripto yatırımlarında değerlendiriyor. Sadece son birkaç yıllık fiyat hareketlerine baksak bile doğru tercih yaptıklarını görebiliriz.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Decentraland (MANA) Rallisi Devam Edecek Mi?

Sonraki Haber

Solana Ortaklığının Duyurulmasıyla Basic Attention Token (BAT) Yukarı Sıçradı

İlgili Haberler