El Salvador’dan Bitcoin Cüzdanı ve 30 Dolarlık Ödül

İlayda Peker

El Salvador her geçen gün Bitcoin ile ilgili yeni bir adım atıyor. El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin (BTC) için yeni bir dijital cüzdan oluşturduklarını ve vatandaşların bu cüzdanı  indirdikten sonra 30 dolar alacağını açıkladı.

Bitcoin Cüzdanı: Chivo

24 Haziran’da yayınlanan ve yerel basında çıkan bir habere göre El Salvador, BTC ve diğer para birimleri için resmi bir dijital cüzdan piyasaya süreceğini duyurdu. Yapılan açıklamalar göre Chivo adını taşıyan cüzdanın, Bitcoin’in günlük kullanımı için temel oluşturması bekleniyor.

Bitcoin’i yasal varlık olarak tanıma çabalarına öncülük eden Başkan Nayib Bukele, bir konferans sırasında hükümetin kullanıcılar uygulamayı indirdikten sonra 30 dolar değerinde BTC alacağını dile getirdi. Açıklamasında, günün herhangi bir saatinde yapılabilecek havaleler ve aracısızlaştırma gibi Bitcoin kullanmanın faydalarından da bahsetti.

Yapılan açıklamalara göre uygulama hem Android hem de iOS’ta mevcut olacak. Cüzdan, piyasadaki diğer dijital cüzdanlarla da uyumlu olacak. Bitcoin yasasının 7 Eylül’de yürürlüğe girmesiyle birlikte bu yıl içinde piyasaya sürülecek.

Aslında bunun gibi gelişmeler, El Salvador’un Bitcoin’i yasallaştırmasıyla ilerlemeye çok açık olduğunu gösteriyor. Bukele’nin bir Bitcoin adımı atacaklarının açıklanmasından sonra sürecin oldukça hızlı ilerliyor olması da özellikle dikkat çekiyor.

El Salvador Bitcoin Deneyimi

El Salvador Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu ve böylece Bitcoin’in günlük hayatta kullanımı için de güzel bir örnek ve deney teşkil edecek. Bitcoin’in resmi para birimi olarak kabul edilmesi ile birlikte, işletmelerin de BTC’yi kabul etme zorunluluğu ile birlikte Bitcoin kullanımının ciddi bir şekilde artacağı düşünülüyor.

Bu noktada farklı ülkelerin El Salvador’u yakında takip edeceği ve gelişmelere göre bazı ülkelerin de Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul edebileceği düşünülüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin’de Boğa Koşusu Bitmedi Mi: BTC İçin Önemli Destek ve Dirençler

Sonraki Haber

Ethereum Yorumları: ETH Fiyatı BTC’den Daha Kötü Performans Gösteriyor

İlgili Haberler