El Salvador Yine Düşüşü Fırsata Çevirdi: Ne Kadar Bitcoin Alındı?

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre Orta Amerika ülkesi El Salvador yine Bitcoin’de yaşanan düşüş bir fırsat olarak değerlendirdi ve yeni alımlar yaptı. Bitcoin son olarak Temmuz ayında bu düşük seviyeleri görmüştü ve El Salvador her düşüşte olduğu gibi bu fırsatı da kaçırmamış gibi görünüyor.

El Salvador’un Yeni Alımı

Elde edilen bilgilere göre El Salvador merkez rezervine 410 Bitcoin (BTC) ekledi. Yapılan açıklamalarda bu satın alma karşılığında 15 milyon dolar ödendiği ifade ediliyor ve Nayib Bukele BTC’lerin 36.585 dolardan alındığını belirtiyor.

Bilindiği gibi El Salvador, 7 Eylül 2021’de Bitcoin’i yasal varlık olarak kabul etti ve bunu dünya üzerinde ilk yapan ülke olarak tarihe geçti. Bugüne kadar hızlı bir şekilde ülke, özellikle piyasa anlık bir fiyat düşüşü gördüğünde son dört ayda stratejik olarak 1.801 BTC alımı yaptı.

Bunlara ek olarak yapılan bu son Bitcoin alımı, ülke lider kripto para birimini yasal varlık olarak kabul ettikten sonraki en düşük satın alma seviyesi oldu.

Bitcoin Fiyat Hareketleri

Aslında lider kripto para birimi Bitcoin Temmuz ayından sonra 10 Kasım’da 69.000 dolarlık rekor seviye görülene kadar istikrarlı bir yükseliş yaşadı. Ancak sonrasında üç aydır sert bir düzeltme yaşandığını görüyoruz.

Öte yandan Crypto com’un yayınladığı son rapora göre eğer daha fazla gelişmekte olan ülke El Salvador’un bu adımını takip ederse 2022 yılının sonuna kadar Bitcoin kullanıcı sayısının 1 milyarı aştığını görebiliriz.

Buna ek olarak yapılan açıklamalarda, artık hükümetlerin vatandaşlardan gelen Bitcoin kullanımı yönündeki baskıları görmezden gelemeyeceğini de ifade ediyor. Ancak bu durum beraberinde çeşitli düzenlemeleri de getirecek gibi duruyor.Total
7
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Paralar Kan Revan İçinde: Düşüşler Derinleşiyor!

Sonraki Haber

Telegram CEO’su Durov, Rusya Merkez Bankası’nın Kripto Önerisini Eleştirdi

İlgili Haberler