El Salvador, Ne Kadar Bitcoin’e Sahip? Orta Amerika Ülkesi BTC Stratejisini Koruyor

Mert Bahçe

Kripto para piyasası, geçtiğimiz hafta boyunca düşüş evresinde seyretmişti. El Salvador, düşüşü fırsat olarak değerlendiren aktörlerden biri olarak BTC varlıklarını artırma kararı aldı. Bitcoin geçtiğimiz gün gece geç saatlerde 57.000 dolara sıçrayarak piyasası yeşile bürüdü.

El Salvador, 100 Bitcoin Daha Satın Aldı

Lider Bitcoin düşerken El Salvador’un satın alma kararı, hem yeni başlayan hem de deneyimli yatırımcılar tarafından yaygın olarak kullanılan basit bir dipten satın al stratejisidir. Orta Amerika’da küçük bir ülke tarafından gerçekleştirilen bu politikanın sonuçları ise oldukça ilgi çekici.

Kripto para piyasası, tüm dünyada yeni pandemi önlemi iddialarının yayılmasıyla birlikte sert bir düşüş kaydetti. Amiral gemi Bitcoin, 53.000 dolarlık fiyat bandına kadar gerilerken birçok kripto para kızıla büründü. Piyasadaki risklerin artması nedeniyle daha fazla yatırımcı piyasayı terketti ve fiat para birimleri tutma kararı aldı.

26 Kasım tarihinde El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ülkenin bilançosuna 100 BTC daha eklendiğini duyurdu. Önceki işlemler göz önüne alındığından El Salvador Eylül ayında Bitcoin düşüşünde 150 BTC satın almıştı. Orta Amerika ülkesinin satın aldığı zamanlarda lider kripto para birimi Bitcoin 52.000 dolardan 43.000 dolara kadar varan bir geri çekilme kaydetmişti. BTC, o zamandan bu yana %30’dan fazla değer kazandı.

Ülkede Ne Kadar BTC’ye Sahip?

Eğer El Salvador özel bir yatırımcı olsaydı portföyü zirveden %15 geri çekildikten sonra bile 2.1 milyon dolar artmış olurdu. Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığında El Salvador’un portföyü yaklaşık 48.6 milyon dolar değere yükselmişti.

Piyasadaki son düzeltmeye rağmen El Salvador, 45 milyon dolar değere denk gelen 800 BTC’ye sahip durumda ve varlık artırma stratejisini koruyor. Ünlü Bitcoin eleştirmeni Peter Schiff, Nayib Bukele’nin ülkenin tüm bütçesini yönetirken bir yatırım stratejisi izleyerek ülke ekonomisi için çok fazla risk yarattığını dile getirdi.Total
32
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Hoskinson, Cardano (ADA) İçin Hayati Öneme Sahip Hedefi Açıkladı!

Sonraki Haber

Jack Dorsey, Twitter’daki Görevinden Ayrıldı! Her Şey Bitcoin (BTC) İçin Mi?

İlgili Haberler