El Salvador, Bitcoin Tahvillerine İzin Verecek Yasayı Kabul Etti

Bitcoin Haber

El Salvador, dijital menkul kıymetler tasarısını kabul ederek bir adım öne geçti. Bu, Bitcoin tahvilleri çıkarmasına izin verecek.

El Salvador’un Son Hamlesi

El Salvador yasama meclisi, 11 Ocak’ta ülkenin Bitcoin’e dayalı tahvil ihraç etmesine olanak tanıyan bir dijital menkul kıymetler tasarısını onayladı. Tasarı ilk olarak Kasım ayında parlamentoya sunulmuştu.

Tasarı oybirliğiyle kabul edilmedi ve 62 oy tasarıyı destekledi. Dijital menkul kıymetler tasarısı, El Salvador‘da gerçekleştirilen halka arzların ihracında kullanılan dijital varlıkların herhangi bir unvanı ile transfer işlemlerine yasal kesinlik kazandıran yasal düzeni oluşturacaktır.

Yerel basında çıkan haberlerde tasarının temel amacının volkan “Volcán” tahvillerinin çıkarılmasını kolaylaştırmak olduğu belirtiliyor.” Tasarıya karşı çıkanlar ise tasarının halkın sorunlarına cevap vermediğini söyledi.

Tasarı, diğer eylemlerin yanı sıra, bir kripto düzenleme organı ve piyasanın destekleyicisi olarak hizmet verecek ulusal bir dijital varlıklar komisyonunun oluşturulmasını istiyor. Belki de en ilginci, tasarı bir Bitcoin Fonu Yönetim Ajansı oluşturacak. Bu kurum, “Salvador Devleti tarafından gerçekleştirilen dijital varlıkların halka arzından elde edilen fonların idaresi, korunması ve yatırımına ve söz konusu tekliflerden elde edilen getirilere” odaklanacaktır.

El Salvador’un Bitcoin Tahvil Deneyi

El Salvador, Bitcoin’e geçtiğinden beri sürekli olarak haberlerde yer alıyor. Özellikle Devlet Başkanı Nayib Bukele için bu durum her zaman olumlu olmadı, ancak kesinlikle çok fazla ilgi uyandırdı.

İşin olumlu tarafı, milyarder Tim Draper ülkenin Bitcoin yatırımlarının onu dünyanın en zengin ülkelerinden biri haline getireceğini söyledi. Buna karşılık, geçen yılki raporlar El Salvadorluların çoğunun Chivo Bitcoin cüzdanlarını terk ettiğini söylüyordu.

Ülke ayrıca öğrencilere Bitcoin ve işleyişi hakkında eğitim vererek Bitcoin eğitimi için bastırdı. Bukele, ülke için her iki yöne de gidebilecek BTC satın almaya devam etme sözü verdi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

MetaMask Kripto Kullanıcılarını Bir Dolandırıcılık Konusunda Uyarıyor

Sonraki Haber

Litecoin’in 2023 Yarılanması Bir Ralliyi Beraberinde Getirebilir Mi?

İlgili Haberler