El Salvador Bir Kez Daha Bitcoin Tahvillerini Erteledi

İlayda Peker

El Salvador, bir süredir dünyanın ilk Bitcoin tahvilini piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu hamle, eşsiz fırsattan yararlanmayı dört gözle bekleyen, alandaki yatırımcılardan büyük ilgi gördü. Bununla birlikte, Bitcoin tahvilinin lansmanı ikinci kez ertelendi. El Salvador’un finans yöneticisi Alejandro Zelaya, gecikmelerin ve ertelemelerin nedenlerini açıkladı.

“İyi Bir Zaman Değil”

Maliye bakanı, El Salvador Bitcoin Tahvillerinin piyasaya sürülmesi için iyi bir zaman olmadığını öne sürmüştü. Bunun nedeni, Bitcoin fiyatının düşüşte olması ve bu nedenle Bitcoin tahvillerinin piyasaya sürülmesi için uygun bir zaman sağlamamış olması olarak gösteriliyor. ancak bu durum bazı isimleri rahatsız etmeye başladı çünkü bu, ülkenin Bitcoin tahvilleri olarak da bilinen Vulcano Bonds’un piyasaya sürülmesinin ilk ertelenişi değil.

İlk kez Mart ayı sonlarında El Salvador hükümetinin BTC tahvillerini ertelemek zorunda olduğunu duyurduğuna şahit oldu. Ertelemenin ardındaki nedenler o zaman da şimdikiyle aynıydı; finans piyasası lansman için uygun bir yerde değildi. Açıklamalara göre jeopolitik huzursuzluğun çok olduğu bir zamanda piyasaya test edilmemiş bir tahvilin getirilmesi, böyle bir tahvilin başarısını engelleyebilir.

Maliye bakanı Alejandro Zelaya, lansmanı bir kez daha erteleme hamlesi ile ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bitcoin fiyatı nedeniyle. Fiyat, Ukrayna’daki savaş nedeniyle hala düşüyor. Borsada çok hareketler oldu” sözlerini kullandı.

El Salvador ve Bitcoin

El Salvador, kripto para birimini yasal bir varlık haline getirdiği geçen yıldan beri Bitcoin satın alıyor. Ülkenin Bitcoin satın almaya başladığı dönemde, lider kripto para yılın en yüksek noktalarından birinde işlem görüyor. Bu nedenle, BTC değerindeki son düşüşle birlikte, El Salvador, Bitcoin noktasında kayıp yaşıyor gibi görünüyor.

Bununla birlikte ülke, Bitcoin’i hazinesine dahil etme kararlılığını sürdürüyor. Maliye bakanı, hükümetin 38 milyon dolarlık kayıp olmasına rağmen BTC’sini elinde tutmaya devam ettiğini söyledi. Ona göre, hiçbir şey satmadıkları için ülke herhangi bir para kaybetmedi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ApeCoin Hangi Ethereum Rakibini Tercih Edecek?

Sonraki Haber

Brezilya’nın CBDC Planları! Merkez Bankaları Dönüşüyor!

İlgili Haberler