El Salvador Başkanı’nında Bitcoin Bloomberg Raporuna Veryansın!

İlayda Peker

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin deneyiyle ilgili bir Bloomberg raporunu “yalanlarla dolu” bir rapor olarak nitelendirdi. Kripto topluluğu büyük ölçüde onunla aynı fikirde görünüyor.

Rapor Gerçeği Yansıtmıyor Mu?

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkenin Bitcoin deneyi hakkında yayınlanan bir rapor için Twitter üzerinden Bloomberg’e karşı eleştirilerde bulundu. Bukele, 5 Aralık’ta Bloomberg makalesinin “yalanlarla dolu” olduğunu tweetledi ve medyanın yalnızca belirli konularla ilgilendiğini ima etti. Makale, esasen El Salvador’un Bitcoin’i yasal ödeme aracı yapma kararını bir başarısızlık olarak nitelendiriyor.

Geçen ay yayınlanan raporda Bloomberg, Bukele’nin Bitcoin devriminin “perişan bir şekilde başarısız olduğunu” belirtmişti. Ayrıca raporda Bukele’nin Bitcoin yasasını geçirmeye olan ilgisinin kaynağından da bahsediliyor. Aynı zamanda, kripto para birimi coşkusuyla karşılaştırarak, ülkenin koşullarının çirkin olarak nitelendirilebilecek bir resmini da çiziyor. Bunlara ek olarak raporda kripto para birimlerinin küçümsendiği de görülüyor.

Genel olarak rapor, ülkeye ve nasıl yönetildiğine yönelik üstü kapalı eleştiriler sunuyor. Bunların yanında El Salvador, son haftalarda çeşitli nedenlerle haberlerde yer aldı. Ülke, ekonomisi kötü durumdayken çete şiddetiyle mücadele ediyor ve geniş çaplı tutuklamalar gerçekleştiriliyor. Sonuç olarak, rapor, Bitcoin deneyinin ülkeye yardımcı olmadığını iddia ediyor.

El Salvador ve Bitcoin

Bitcoin deneyine yönelik eleştiriler zirveye ulaşırken, El Salvador kripto para birimi ile ilgili hamleler yapmaya devam ediyor. Bunlardan en önemlisi, ülkenin kripto para birimlerine odaklanan bir dijital menkul kıymetler yasası teklif etmesi olarak görülüyor.

Elde edilen bilgilere göre tasarı, kripto varlıklarının düzenlenmesini denetleyecek bir organ olan Ulusal Dijital Varlıklar Komisyonu kuracak. Bukele’nin partisi çoğunluk yasama kontrolüne sahip olduğu için tasarının geçmesinin muhtemel olduğu düşünülüyor.


Total
21
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Popüler Analist Ayı Piyasasının Bitişi İçin Ne Zamanı İşaret Etti?

Sonraki Haber

Bitcoin’de FED Açıklamalarının Etkisi Devam Edecek Mi?

İlgili Haberler