El Salvador Başkanı’ndan Salvo: Bitcoin Eleştirmeni Peter Schiff’i Pişman Etti

Mert Bahçe

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, kripto para piyasasında görülen düşüş trendini eleştiren Peter Schiff’e cevap verdi. El Salvador, lider kripto para Bitcoin’in 50.000 dolar altına sarkmasıyla rezervlerine ekleme yaptı.

Başkan’dan Peter Schiff’e Cevap

Amiral gemi Bitcoin geçtiğimiz günlerde 42.000 dolara kadar süre gelen bir düşüş performansı izlemişti. El Salvador, bu düşüş hareketini fırsat olarak değerlendirerek 150 BTC daha satın aldı. Ünlü finans danışmanı Peter Schiff, El Salvador’un Bitcoin adımını eleştirerek Başkan Nayib Bukele’yi hedef aldı. Schiff, El Salvador Başkanı’na karşı şunları kaydetti: “Bu düşüş henüz dip değil. Ne kadar daha vatandaşların parasını boşa harcamayı düşünüyorsunuz?”

Schiff’in yorumu üzerine cevap hakkını kullanan Nayib Bukele, “Sandığınız hiçbir şey doğru değil. Son satın alımla birlikte zaten yeşil bölgedeyiz.” ifadesinde bulundu. Bununla birlikte Bukele, El Salvador’un altın rezervini bir yıl önce Bitcoin’e çevirmediği için milyonlarca kayıpla yüzleşmesi gerektiğini ve muhtemelen Schiff’in de aynı düzeyde kayıp yaşayacağını belirtti.

İkili arasındaki kaydedilen atışmada Peter Schiff’in oğlu Spencer Schiff de dahil oldu. Babasının aksine bir Bitcoin destekçisi olan Spencer Schiff, portföyünün %100’ünü Bitcoin tutmaya adadı. Babasının yorumu üzerine Spencer, “Babamın cevabı, daha fazla satın alma sinyalidir.” dedi. Geçtiğimiz günlerde ilginç ifadeler kaydeden Peter Schiff, oğlunun Bitcoin (BTC) maksimalistleri tarafından beyninin yıkandığına inanıyor.

El Salvador’a Uyarılar

Öte yandan eylül ayından bu yana IMF, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesinin en sesli eleştirmenlerinden biri oldu. Kuruluş, mali koşullu yükümlülüklere ek olarak tüketicinin korunması, finansal bütünlük ve istikrar için önemli risklere işaret etti.

İngiliz Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, IMF’ye atıfta bulunarak aynı endişeleri dile getirdi. Dünyası Bankası dahi ülkeye kripto araştırmalarında herhangi bir yardım ihtimalini masadan kaldırdı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Balinalar Hangi Kripto Para Birimlerini Satın Alıyor?

Sonraki Haber

Ethereum (ETH), Bitcoin’den (BTC) Daha İyi Bir Deposu Olabilir Mi?

İlgili Haberler