Ekonomist: Libra Hala Bitcoin İçin En Büyük Tehdit!

İlayda Peker

Ekonomist ve akademisyen John Vaz, her ne kadar Facebook’un kripto para projesi Libra sorunlarını halihazırda çözmemiş olsa da hala Bitcoin için en büyük tehdit olduğunu düşünüyor.

Cointelegraph’ın haberine göre Vaz, Bitcoin’in ödemeler açısından ölçeklendirme zorlukları olduğunu ve orantısız bir şekilde spekülasyon aracı olarak kullanıldığını dile getirdi. Buna karşılık Libra’nın bir ödeme ağı olarak ölçeklendirmek için özel olarak tasarlandığını ve düzenleyicilerle devam eden sorunlarına rağmen hızla büyük bir rakip olma yolunda ilerlediğini ifade etti. Vaz konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Libra ölmedi, sadece düzenleyici sorunlarla uğraşıyor” ifadelerini kullandı.

CBDC’ler Bir Savunma

Vaz’a göre merkez bankası dijital para birimleri (CBDC), para arzı ve kredi konularında bir tehdit olarak kabul edilen kripto para birimlerine karşı savunma olarak piyasaya sürülüyor. Dolayısıyla Bitcoin için herhangi bir tehdit unsuru oluşturmuyorlar. Bunun yanında Vaz’a göre Bitcoin için en büyük diğer kripto para birimleri…

Vaz konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “CBDC’ler merkez bankaları tarafından bir tür koruma eylemi olacaklar çünkü merkez bankaları kripto para birimini sevmiyorlar.” ifadelerini kullandı.

“Libra Oldukça İlginç”

Vaz, hem enstrümanın istikrarını destekleyen varlık sepeti hem de büyük teknoloji şirketlerinin yararlanabileceği mevcut ağları vurgulayarak Libra için önerilen modelin “çok ilginç” olduğunu dile getirdi.

Öte yandan Facebook gibi kurumları zaten finansal işlemler yaptığı ifade eden Vaz, kullanıcı tabanların ödemeler alanında büyük avantaj olduğunu dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı:

İnsanlar zaten Facebook, Messenger, WhatsApp ve Instagram’da işlem yaptıkları yapıyorlar ve dolayısıyla hazır bir piyasaları ver, bu piyasayı hedefliyorlar. Bu insanlar zaten platformlar üzerinden geleneksel paraları kullanarak ekonomik işlemler yapıyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Gelecek Vaat Eden LINK, XRP Hacmini Geride Bıraktı!

Sonraki Haber

Dijital Yuan 4 Şehirde Test Edilmeye Başladı

İlgili Haberler