Ekim Ayı Hack Ayı Mı? Chainalysis’den İlginç Rapor!

İlayda Peker

Artık her alanda gördüğümüz gibi kripto para ekosisteminde de kötü niyetli kişilerin hack faaliyetleri sergilediklerine şahit oluyoruz. Paylaşılan son raporlara göre ise DeFi alanında gerçekleşen hack olaylarının en fazla olduğu ay Ekim ve henüz paylaşılan rakamlara göre yolun yarısında bile değiliz.

DeFi Hack’leri

Bir analiz şirketi olan Chainalysis, Ekim ayının tarihsel olarak hack olaylarıyla en çok karşılaşılan ay olduğunu ifade etti. 13 Ekim’de yapılan açıklamalara göre bu ay şimdiye kadar 11 DeFi protokolü saldırılar ya da açıklar sebebiyle 718 milyon dolar kaybetti.

Bu rakam, Ronin köprüsünün 600 milyon dolardan fazla saldırıya uğradığı Mart ayını da gölgede bırakıyor. Firma ise yaptığı açıklamalarda, “Bu hızla 2022, rekor kıracak ve 2021 yılını geride muhtemelen geçecek. Şimdiye kadar, bilgisayar korsanları 125 saldırıda 3 milyar doların üzerinde hasılat elde etti” sözleri kullanıldı.

Ekim Ayı Hack Ayı Mı?

Chainalysis, hack olaylarını 2019 yılı ile karşılaştırdı ve o zamanlar çoğu saldırının merkezi borsaları hedeflediğini, şimdi ise DeFi protokolleri ve zincirler arası köprülerin peşinden gittiklerini belirtti.

Bu ay üç köprü saldırıya uğradı ve yaklaşık 600 milyon dolar çalındı. Bunlar, bu ayki kayıpların %82’sini ve 2022’de şimdiye kadarki kayıpların %64’ünü oluşturuyor.

Yalnızca bu hafta Mango Markets, TempleDAO ve QANplatform’da hack’ler görüldü. Her bir platformdan kaynaklanan kayıplar, Solana merkezli DeFi türevleri platformu Mango’dan 100 milyon doların, yield farming protokolü TempleDAO’dan 2.34 milyon doların ve kuantuma dayanıklı katman-1 blok zinciri QANplatform’dan 1 milyon doların üzerindeydi. Bu ayın başlarında, Binance BNB Zinciri 100 milyon doların üzerinde saldırıya uğradı ve bu rakam da rekor kıran Ekim sayısına eklendi.

DeFi Yield’in Rekt Veritabanı, kripto hack’leri, istismarları ve rug pull nedeniyle kaybedilen toplam para miktarının geçen ay yaklaşık %200 arttığını bildirdi. Gösterge tablosuna göre, bu toplam şimdi şaşırtıcı bir şekilde 61 milyar dolar.


Total
7
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Popüler Analistten Bitcoin Yorumu: Yükseliş Ne Zaman Başlayacak?

Sonraki Haber

Bitcoin Balinasından Devasa İşlem: İşlem Zamanlaması Dikkat Çekiyor

İlgili Haberler